Mari Hiiemäe • 14. detsember 2006 kell 22:00

Aasta kokk soovitab jõululauale uudseid maitseid

"Ma ei oleks jõululaua katmise juures väga traditsioonides kinni," ütleb restorani Laulasmaa Resort kokk Christen Agu. Novembris Toidumessil korraldatud võistlustel pälvis ta tiitli aasta kokk 2006.

Agu pole seda meelt, et jõululaual peaks tingimata olema verivorst, kuid möönab, et näiteks piparkoogid annavad jõuludele kindlasti näo. Piparkoogid peaksid jõululaual siiski meeleolu looma, mitte kuuluma põhimenüüsse.

Jõulupraad peaks Agu sõnul kindlasti laual olema, seda saab eriliseks muuta nii lihaliigi kui ka valmistusmeetodiga. Klassikalise hapukapsastega seaprae asemel soovitab aasta kokk jõululauale köögiviljadega täidetud kalkunit, jäneseliha või kala, näiteks lõhet.

Fantaasiavariandina pakub ta välja menüü, mis on väärt katsetamist: Agu paneks jõululauale rohelisi värskeid salateid ning põhiroana jäneseraguu. Magustoiduks pakuks ta kuuma šokolaadikooki kirsikastmega ning jõhvikatega maitsestatud puuvilju.

Joogid valiks Agu jõulude ajal lahjemate hulgast. Kangele alkoholile soovitab Agu jõulutoidu juures eelistada veini. Jõulujoogiks sobib Agu arvates suurepäraselt koduõlu, ka talvised hõõgveinid ning glögid.

Christen Agu sõnul ei peaks koduse jõululaua katmisel roogade valikuga üle pingutama. Toitu olgu piisavalt, kuid mitte rohkem, kui jõutakse ära süüa. Oluline on jõulutunne ning soe õhkkond, mida pidusöök aitab luua. Kui pere tahab koos süüa ja jõuluõhtust rõõmu tunda, pole ilmtingimata vaja mitmekäigulist õhtusööki ja pidulikku portsukaupa serveerimist. Jõuroad võiksid olla korraga laual, et kogu pere saaks ise endale toitu ette tõsta.

Selleks et jõuluõhtust kujuneks puhkus ning rõõmus äraolemine tervele perele, tuleb teha usinaid ettevalmistusi. Seejärel võib jõululauas lihtsalt toitu nautida ja koosolemisest rõõmu tunda.

Jõulumenüü põhiroaks pakub Agu jänesekoiba porgandi-kartuli torniga, mille juurde serveeritakse ahjus küpsetatud ürtidega küüslauku ja meega glaseeritud porgandeid küüslaugu ning valge veini ja mee kastmes.

Roa valmistamine pole kuigi keeruline, ütleb Agu ning annab juhiseid, kuidas sellist praadi omal käel valmistada. Meega glaseeritud porgandite tegemiseks tuleb keeta vein koos porganditega, siis lisada mesi ja natuke küüslauku. Soola ja pipart kasutatakse minimaalselt, sest toit peab jääma magus.

Kartuli-porgandi torni jaoks läheb vaja õhukesteks viiludeks hakitud kartuleid, mis laotakse küpsetuspaberile ning küpsetatakse ahjus umbes kümme minutit. Kartulitele lisatakse kiht ürtide ja küüslauguga maitsestatud porgandipüreed ning keeratakse tulemus siiruviiruliseks rulliks.

Eelnevalt pannil kuldpruuniks praetud küüslaugu võib ahju pista koos jänesekintsuga, mis võiks samuti eelnevalt panni pealt läbi käia. Küüslaugu alumine ots tasub ära lõigata, kuid koor jäägu peale. Küpsetamisel kaotab küüslauk nii palju teravust, et selle võib julgelt ära süüa. Kaunistuseks ning maitsestamiseks sobib tüümian ning rosmariin.

Hetkel kuum