Ära kunagi vaidle populistiga

ÄP 15. detsember 2006, 00:00

Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poliitikud hullutavad ikka oma potentsiaalseid valijaid palgajuttudega. Majanduses vähekegi orienteeruv inimene ei valiks neid, sest tegu on utopistide-sotsialistidega. Esimesed sisuliselt nõuavad kohe 25 000kroonist keskmist palka, teised soovivad juurutada astmepalgad ka erasektorisse.

Ärge kunagi vaielge populistiga, sest ümberolijad ei pruugi teie vahel vahet teha. Seetõttu teeme võib-olla üldse vea, hakates diskuteerima Keskerakonna ja sotside palgapoliitika üle.

Edgar Savisaare reklaamiklipid laadis "meil pole aega 15 aastat oodata, mistõttu 25 000 krooni kuus kuluks kohe ära" on räige populism. Selle kõrval kahvatub kõik. Võib-olla konkureeriks vaid nõudmine: "Las Eesti Pank trükib rohkem raha või murrame Eesti Panga rahalattu sisse ja jagame raha laiali!" Tõsi, parun Münchhausen suutis iseend juukseid pidi soost välja tõsta.

Keskerakond läheb iseendaga vastuollu ka selles, et neli aastat tagasi esinesid nad astmelise tulumaksuga, mis vaesematele isegi meeldis. Nüüd lasevad nad oma astmelise tulumaksu ise põhja, sest sihtgrupp hakkaks ju kõrgema määraga maksma. Keskerakonna populismi kõrval jäävad sotside sõnumid kahvatuks, ehkki on veidi paremini komponeeritud.

Eiki Nestori ettepanek on kehtestada lihttöödel alampalk 5000, oskustööl 8000 ja kõrgharidust nõudval tööl 10 000 krooni kuus. Ka erasektoris, mis on kaunis pretsedenditu.

Erasektor loob väärtust, mida valitsussektor asub riigi- ja kohalike eelarvete kaudu ümber jagama - ettekirjutused erasektorile kui oma leivaandjale pole üksnes kohatud, vaid pööravad põhjuse ja tagajärje pahupidi. Kui erafirma eelarve ei luba kõigile töötajatele näiteks 10 000kroonist palka, vaid 9000 krooni, kas siis tuleks firma likvideerida? Nestori ettepanekud kisuvad kiiva ehk seepärast, et need lähtuvad eeldusest: Eesti töötajad tuleb välismaalt koju tagasi tuua. Aga nad juba tulevadki, eesotsas ehitajatega!

Poliitikud võiks jätta palgatõusu täielikult majanduskasvu hooleks ja püüda hoolitseda selle eest, et majanduskasv populistlike otsuste tõttu ei raugeks.

Kui Savisaar ja tema elektoraat ei malda 15 aastat suuremat heaolu oodata, võiks vahelduseks mõelda sellele, mis seisus olime 15 aastat tagasi. Keskmine palk (ümberarvutatult) 115 krooni kuus, talongisüsteem, võilattu sissemurdmine…

Fakt on see, et Eesti läheneb Euroopa Liidu keskmisele tasemele oodatust kiiremini, 2008. aastaks prognoosib Eurostat Eestile kolmveerandit ELi keskmisest heaolust. Need Luksemburgist pärit lubadused ei ole õnneks valimiseelsed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing