Tõnis Oja • 17. detsember 2006 kell 22:00

Dollaril pole palju langemisruumi jäänud

Tänupüha möödus sel aastal ameeriklastele kurvalt. Nimelt selgus nn mustal reedel, st pühade järgsel reedel, mis on kõige elavam poodlemise päev, et nende dollarite eest saab Euroopast, Jaapanist ja mujalt imporditud kaupu vähem kui varem. Kaupade tootjad saavad aga ekspordiks minevate kaupade eest tunduvalt vähem dollareid. Ühesõnaga, dollari kurss langes sel päeval euro suhtes poolteise aasta madalaimale tasemele. Aasta viimane kuu aga algas Ühendriikide valuutale langusega 20 kuu ja Suurbritannia naela suhtes koguni 14 aasta madalaimale tasemele.

Analüütikud hakkasid selgitama USD nõrgenemist tuntud põhjustega. Suur miinus föderaaleelarves, ülisuur jooksevkonto ja väliskaubanduse defitsiit, ees seisev majanduskasvu aeglustumine või isegi langus, eurointresside edasine kerkimine ajal, mil dollariintressid jäävad paigale või hakkavad isegi langema... Seetõttu pole ka ime, et taas võeti üles kõige mustemad stsenaariumid, mis võiks lõppeda sellega, et suured keskpangad eesotsas Hiina, Jaapani ja Venemaaga vähendavad drastiliselt dollarite osakaalu valuutareservides ning Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) hakkab musta kulda müüma dollarite asemel eurode eest.

Ega dollari kasuks polegi eriti palju argumente tuua. Lisaks selgelt negatiivsetele külgedele on see aastavahetusel kaheksa-aastaseks saava euro ajaloos esimene kord, mil Euroopa Keskpank on alles intresside tõstmise faasi keskel (kui keskpanga juht Jean-Claude Trichet ikka jätkab järgmise aasta esimesel poolel baasintresside tõstmisega, nagu arvab enamik analüütikuid), ent USA keskpank on intressitõstu juba lõpetamas.

Dollarit toetavaid argumente on küll vähe, ent minu arvates on nad piisavalt tugevad, et olla valuuta suhtes optimistlik. Liiga tugev euro pärsib eurotsooni majanduskasvu. Financial Times kirjutas mõned nädalad tagasi, et rusikareegli kohaselt aeglustab euro kümneprotsendiline tugevnemine järgneval aastal majanduskasvu protsendipunkti võrra.

Majanduskasvu aeglustumine tähendab valuuta atraktiivsuse samaaegset vähenemist. Mis aga veelgi olulisem, USA majandus ei ole nii kehvas olukorras, nagu skeptikud vahepeal arvasid. See aga tähendab, et dollaril väga palju langemisruumi ei ole. Evli panga investeeringute juhi Kim Pessala hinnangul toetab valuutat ka dollari kursi ja kulla hinna suhe, millel enam suurt langemisruumi jäänud ei ole.

Hetkel kuum