Romet Kreek • 18. detsember 2006 kell 22:00

Autokaupmees Tallinna Kaubamaja

Tallinna Kaubamaja teatas eile, et ostis 100protsendilise osaluse Kia Auto ASis.

Ühtlasi omandas Tallinna Kaubamaja Kia Auto 100protsendilised tütarettevõtted Kia Auto UAB Leedus ning 100protsendilise osaluse Ülemiste Autokeskuses. Kaubamajal on kavas autode müügi- ja teenindusturul oma tegevust veelgi laiendada ning tuua Kia Motorsi sõidukite kõrvale ka teised automargid, teatas ettevõte börsiteates. Tehing vajab konkurentsiameti heakskiitu. Tehingu hinda ei avalikustatud, kuid see jääb alla 99 miljoni krooni.

Autokaubandus on oluliselt kõikuvam kui toidukaupade müük. See samm suurendab ettevõtte sõltuvust majandustsüklist. Kui majandus töötab täistuuridel, siis on raske uskuda, et tehing toimus Kaubamaja jaoks soodsatel tingimustel.

Minu tähelepanu pälvis hoopis Lidli kruntide müügiprotsess Leedus. Arvasin, et see tükk on rahaliselt Kaubamaja jaoks liiga suur ning ka Lätis-Leedus üheaegselt nullist Selverite ülesehitamine oleks kaelamurdev. Tuli välja, et Kaubamaja laiendab hoopis ampluaad automüügi ja -teeninduse kasuks. Minu silmis tõstab see samm ettevõtte riskantsust.

Tallinna Kaubamaja aktsia hind tõusis 9,99 miljoni kroonise käibe juures 0,22 protsenti, 140,82 kroonile ehk üheksale eurole.

Tõeliseks tegijaks oli börsil aga hoopis Olympicu aktsia, mille päevakäive ulatus 102,7 mln kroonini. Selles aktsias vahetas omanikku päris hulgaliselt suuri aktsiapakke - nii müüjat kui ka ostjad vahendas tehingus Hansapank.

Aktsia hind langes 0,61 protsenti, 127,21 kroonile ehk 8,13 eurole.

Autor omab Tallinna Kaubamaja ja Olympicu aktsiaid.

Hetkel kuum