ÄP fototoimetus • 18. detsember 2006 kell 22:00

Kui ärimeeskond vajab kodanikku

Eesti kodakondsus on päris kõva aktiva välismaalastest ärimeeste bilansis. Avanevad Euroopa Liidu riikide piirid; riikide piirid, millega Eestil on viisavabadus; saab hajutada (Venemaa) majanduslikke ja poliitilisi riske.

Äripäeva toimetuse arvates peaksid kodakondsuse andmise reeglid nii-öelda eriliste teenete eest olema selged. Ärimeeste puhul ei tasuks välistada ka investeeringusumma fikseerimist Eesti majandusse, mille eest saaks lihtsustatud korras Eesti kodakondsuse.

Miks me sellest kirjutame? Põhjus on naftatransiidifirma Severstaltrans tegevjuht ja osanik - Andrei Vassiljevitš Filatov, kes soovib Eesti kodakondsust. Väidetavalt on ta aidanud Eestisse investeerida ligi kolm miljardit krooni.

Väike pole ka tema isikliku vara suurus - kodakondsuse andmisel saaks Eesti endale otsemaid uue esirikkuri. Samas on riik seda rikkam, mida rohkem rikkaid inimesi seal elab.

Mitmetes maailma riikides, näiteks Austraalias, on investeeringu suurus fikseeritud, millest alates saab taotleda kodakondsust lihtsustatud korras. Investeeringu suurusjärk on umbes pool miljonit dollarit. Tõsi, mõeldud on investeeringuid eraisikuna ja riiklikesse võlakirjadesse - toetades niiviisi esimese asjana uue kodumaa eelarvet.

Eestil kaubeldavaid riiklikke võlakirju pole, sestap võiks kodakondsuse andmisel arvestada uute töökohtade loomist, uue ja tegutseva firma loomist teatud minimaalse omakapitaliga, ekspordi edendamist.

Filatovi vahendatud kolm miljardit krooni on suur summa, ent selle taga on Vene firma Severstaltransi huvid. Seepärast pole selge, kas Filatov tuleb Eesti kodakondseks eraisikuna või koos hiiglasliku Vene firma ja selle poliitiliste ja ärihuvidega. Eesti vajab küll investeeringuid, kuid ei taha kaasa suurriiklikku idapoliitikat.

Ent paljud Eesti mõjukad inimesed on Filatovi kasus Eestile veendunud. Teda toetavad majandusminister Edgar Savisaar, transiidi assotsiatsiooni tegevdirektor Andrus Kuusmann, Tallinna Sadama juht Ain Kaljurand, reformierakondlasest ärimees Neinar Seli.

Samas on avalik arvamus Filatovi vastu, kuna ta tegi ühe väikese lisainvesteeringu Eesti-vastasesse propagandafilmi "Eesti - ajaloo risttee". Niisugused valearvestused peaksid igal juhul raskendama kodakondsuse saamist eriteenete eest. Ühe suurärimehe kodakondsusega läks juba väheke nihu, padre Ernesto Achille Preatoni sai siin kaela kohtuasja ja siirdus uutele jahimaadele.

Samas me ei tea paljudest uutest kodakondsetest, kuna otsus nende kohta on vaikselt langetatud poliitikute ja ametnike suva järgi.

Olgu ettevõtjatele samad reeglid, nagu näiteks sportlaste puhul: kui ikka meest on rahvusmeeskonda väga vaja ja ilma kaasa mängida ei saa, siis talle ka kodakondsus antakse.

Autor: ÄP

Hetkel kuum