Statoili tanklas allkirja andes saab organeid loovutada

Annika Matson 19. detsember 2006, 12:26

Uue aasta alguseks jõuavad Statoili
tanklatesse Eesti Kudede ja Organite Transplantatsiooni Ühingu eestikeelsed
doonorikaardi voldikud, millele alla kirjutades saab loobuda organist.

Jõuludeks jõuavad vastavad voldikud Apteek1 ja Apotheka apteekidesse ning uue aasta alguseks ka Statoili tanklatesse ja meditsiiniasutustesse.

Uue aasta algul lisanduvad neile ka venekeelsed voldikud. Doonorikaardid on üheks osaks täna käivituvast organdoonorluse teavituskampaaniast.

Kirurgiakliiniku uroloog-transplantoloog Aleksander Lõhmuse sõnul tasub just nüüd, saabuvate pühade eel mõelda, kuidas saab teistele head teha ja anda midagi ülimat: "Organdoonorlus on altruism, mille eest ei saada tasu. Elundi loovutamine abivajajale on hindamatu väärtusega tegevus. Positiivne suhtumine siirdamisse peegeldab ühiskonna arengu taset."

Iga voldik sisaldab kahte doonorikaarti. Lisaks bensiinijaamadele, apteekidele ja tervishoiuasutustele on doonorikaardid kättesaadavad samuti ARK kontorites, doonorluse põhimõtteid hakatakse lähiajal tutvustama ka autokooli esmaabikursustel. Kokku trükitakse sel aastal 65 000 eesti- ja 50 000 venekeelset doonorikaardi voldikut.

Doonorikaardi abil saab inimene väljendada oma nõusolekut/soovi elundite ja kudede surmajärgseks loovutamiseks siirdamise eesmärgil. "Inimese otsus oma elundeid ja kudesid surmajärgselt loovutada ei vähenda kellegi eluiga ega mõjuta õnnetusjuhtumi korral osutatavat arstiabi. See on lihtsalt seisukoha väljendus," märgivad transplantatsiooni koordinaatorid Hele Nurme ja Evelin Arak.

Doonorikaarti tuleks endaga kaasas kanda nii nagu haigekassakaarti või juhiluba ning oma lähedasi otsusest kindlasti teavitada. Kui kaardi omanik juhtub aga tulevikus ümber mõtlema, siis piisab kaardi puruks rebimisest ning lähedaste informeerimisest. "Intensiivravi osakonnas ajusurma surnud patsient on sobiv organdoonor, kuid surnu eluaegset tahet küsitakse tema omastelt isegi doonorikaardi olemasolu puhul (et vältida sunniviisilist doonorikaardi täitmist jne)," kinnitab Nurme. "Seepärast on eriti oluline omaste ja lähedaste teavitamine oma otsusest organeid ja kudesid surmajärgselt loovutada."

Doonorikaardi voldik koondab lisaks olulisemat informatsiooni organdoonorlusest ning siirdamistest nii üldisest, seadusandlikust kui meditsiinilisest vaatenurgast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. December 2006, 11:50
Otsi:

Ava täpsem otsing