USA väärtpaberijärelevalve kahtlustab taas LHV klienti aktsiapettuses

20. detsember 2006, 11:57

USA väärtpaberijärelevalve komisjon (SEC)
on esitanud kohtule avalduse Venemaa kodaniku Jevgeni Gašitševi kohta, kes on
kasutanud oma väärtpaberikontot LHVs petuskeemiks, mis SECi arvates võib veel
praegugi jätkuda.

Tegemist on niinimetatud "pumpa üles ja müü kähku" (pump and dump) skeemiga. SEC väidab, et Gašitšev kasutas oma Belizel registreeritud ja Eesti aadressil asuva firma Grand Logistics online väärtpaberikontot LHVs aktsiahindadega manipuleerimiseks ja ebaausa tulu teenimiseks.

Gašitšev ostis oma kontole väikeste vähekaubeldud firmade aktsiaid ning murdis seejärel varastatud kasutajanimede ja paroolidega sisse teistele online-maaklerite juures asuvatele kontodele, mille kaudu ta sisestas konto omaniku raha eest ostuorderid ja tekitas nii äsja oma kontole ostetud aktsiale kunstliku nõudluse. Seejärel müüs ta oma aktsiad kasuga maha. Sageli toimus nii ost kui müük ühel ja samal päeval, harvemini hiljemalt kahe päeva jooksul, märgib SEC kohtule esitatud avalduses.

Sellist manipuleerimist tuli tänavu 28. augusti ja 13. oktoobri vahel ette vähemalt 25 korral 21 firma aktsiatega. Gašitšev ja Grand Logistics teenisid ebaausate tehingutega vähemalt 353 609 dollarit ehk 4,2 miljonit Eesti krooni.

SEC taotleb kohtult Gašitševi tegevuse tõkestamist ning otsust, mis nõuaks ebaausal teel teenitud tulu tagastamist ja karistust rahatrahvi näol.

SECi jurist Amy J. Green ütles ajalehele New York Times, et ebaausal teel teenitud raha oli saadetud Eestisse, kuid et praeguseks on konto külmutatud. "Eesti ametivõimud on olnud väga koostöövalmid," ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. December 2006, 12:06
Otsi:

Ava täpsem otsing