Tarvo Vaarmets • 21. detsember 2006 kell 22:00

Tallinna börsi ootab hea aasta

"Ootame Tallinna börsilt järgmisel aastal umbes 15% tõusu, mida meie hinnangul peaks toetama umbes samasse suurusjärku jääv ettevõtete kasumi kasv," ütles LHV analüütik Erki Kert, kelle sõnul on Tallinna börsi aktsiate väärtus praegu umbes samal tasemel nagu aasta tagasi.

Investeerimispanga Suprema juhatuse esimehe Peeter Saksa sõnul on majanduskasv nii laiapõhjaline, et ühtegi halba sektorit välja tuua ei saagi. "Eelkõige ootaks aga kasvu ettevõtetelt, mis toetuvad tarbimisele ja ekspordile," kommenteeris Saks, kes näeb Tallinna börsi aasta pärast praegusest isegi üle 20% võrra kõrgemal.

Kuigi oodatakse tõusu jätkumist, võib kasvu iseloom mõnevõrra nihkuda ja esile võivad kerkida uued aktsiad.

"Järgmisel aastal võivad suuremat tõusu näidata hoopis väiksemad tegijad, mis on sel aastal tähelepanu alt kõrvale jäänud - Harju Elekter, Viisnurk. Samuti on võimalikud ülevõtud, mis turu olukorda oluliselt mõjutavad," prognoosis Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil, kes tsüklilistele ettevõtetele erilist edu ei ennusta.

"Ma arvan, et aasta kokkuvõttes indeks veidi tõuseb, aga arvestades praeguseid hinnatasemeid ja võimalikke suundumusi majanduses tervikuna, jääks ma tõusu osas suhteliselt tagasihoidlikuks - indeks võib kosuda 10-15%," ütles ta.

Ka Saks viitas võimalikele ülevõtmistele. "Telekom on muidugi huvitav," lausus ta.

Tallinna börsil noteeritud ettevõtete ostmist toetaks Kerdi sõnul senise majanduskeskkonna säilimine. "Soodsa investeerimiskliima ja tugeva majanduskasvu jätkudes on erakorraliste sündmuste tõenäosus suurem. Kui konjunktuur peaks järsema pöörde alla tegema, siis väga suuri erakordseid sündmusi ei ootaks," kommenteeris Kert.

Kohalikule börsile peaks aktiivsust juurde andma ka uued tulijad, kes muudaks investorite valikut ka mitmekesisemaks nii ettevõtete kui ka sektorite osas, sest Kerdi sõnul võivad aktsiate avaliku pakkumise korraldada koguni neli ettevõtet näiteks meedia-, energia- ja ehitussektorist. "IPOsid tuleb, aga pigem selliste pisemate ja keskmiste ettevõtete hulgast," arvas Danil.

Baltimaade suurima kasvuga börsi tuleb 2007. aastal analüütikute sõnul otsida Eestist ja Leedust - Riia börs naabritele konkurentsi tõenäoliselt ei paku. "Meie hinnangul võiks Tallinna börs järgmisel aastal Balti börsidest kõige tugevamaks kujuneda. Samuti ootame suhteliselt head aastat Vilniuse börsilt. Riia osas oleme natuke ettevaatlikumalt meelestatud," rääkis Kert.

Veidi teisel arvamusel on Danil, kes usub, et just Leedul on suuri eeldusi teisi lüüa. "Seal on ettevõtete arv oluliselt suurem, nende hulgas on n-ö avastamata tegijaid, keda ei ole veel vääriliselt hinnatud," arvas ta. Samas toob Danil välja ka asjaolu, et kasvu peegeldav indeks on mahupõhine ja reageerib eelkõige suuremate ettevõtete aktsiatega toimunud muutustele.

"Kui väikesed tõusevad palju ja suured mitte, siis indeks muutub vähe," selgitas ta. Leedu majanduskasvu iseloomustavate näitajate erilist halvenemist Danil ei usu.

Äripäeva börsitoimetuse prognoos järgmiseks aastaks on valdavalt positiivne - ootame Tallinna börsi kosumist umbes viiendiku jagu, üheks oluliseks indeksi vedajaks võib saada Tallink.

Stsenaarium peaks sarnanema tänavuse aastaga - esimesel poolel mõningane nõrkus, mis enne aasta lõppu kuhjaga kompenseeritakse. Ennast hakkavad näitama seni teiste varju jäänud ettevõtted - Tallinki kõrval ka näiteks Viisnurk. Head tootlust võib oodata võimalikelt uutelt tulijatelt ehitus- või meediasektorist.

Vähem toovad investoritele arvatavasti rõõmu senised kiired kasvajad - Baltika ja Tallinna Kaubamaja. Tõenäoliselt näeme ka mõnda ülevõtmist näiteks Eesti Telekomi näol, samuti võib oodata Norma huvitavaid arenguid. Võrreldes teiste Baltimaade börsidega peaks kohalik aktsiaturg siiski Vilniuse börsile aasta kokkuvõttes alla vanduma. Tallinna börsil näeme aga 2007. aastal oodatavalt nelja IPOt.

Hetkel kuum