Tippfirmad toodavad naftat

22. detsember 2006, 07:32

Maailma kallimad firmad toodavad naftat,
asuvad arengumaades ja on riigi omanduses, seejuures kalleim on Saudi Aramco,
mille väärtus on üle 9 triljoni krooni.

See selgub Financial Timesi ja konsultatsioonifirma McKinsey ühisuuringust, mis hindas börsil noteerimata firmasid. Selgus, et kalleim on Saudi Araabiale kuuluv ja lõviosa riigi naftavarudest haldav hiid. Võrdluseks - Eesti järgmise aasta riigieelarve on 123 korda väiksem. Saudi Aramco on ligi kaks korda väärtuslikum kui ajakirja Forbes pingerea kalleim börsifirma, samuti naftaga tegelev ameeriklaste Exxon Mobil, mille turuväärtus on "kõigest" 4,4 triljonit krooni.

Kahte edetabelit uurides jääb silma põhimõtteline erinevus. Börsil noteerimata firmade esikümnes on peaaegu ainult nafta- ja gaasifirmad, mis asuvad arenguriikides: Venezuelas, Alþeerias, Iraanis, Indoneesias, Nigeerias. Avalike firmade esikümnesse mahuvad aga vaid arenenud riikide USA, Suurbritannia, Hollandi ja Jaapani ettevõtted ning lisaks kütusefirmadele on seal tehnikatootja, pangad, autotootja ja poekett.

Kuigi maailma kalleimad on noteerimata firmad, on 150 suurema korporatsiooni koguhind ligi kaks korda väiksem kui 150 suurema börsiettevõtte koguväärtus. Kui avalikud ettevõtted maksid kokku 13,1 triljonit dollarit ehk 155 triljonit krooni, siis börsil noteerimata firmad 7 triljonit dollarit ehk 82,9 triljonit krooni.

Eksperdid toovad põhjuseks, et kinnistel ettevõtetel on vähem raha, sest neil pole täisväärtuslikku ligipääsu turgudel liikuvale kapitalile. "On võimalik, et börsil noteerimata firmad osalevad palju vähem liitumistel ja ettevõtete ostmisel kui avalikud ettevõtted osaliselt seetõttu, et nende aktsionärid kardavad kaotada omanikustaatust," ütles analüüsi korraldanud McKinsey vanempartner Richard Dobbs.


Eesti ettevõtted edetabelisse ei mahu:

Börsil noteeritud firmadest on suurima väärtusega Eesti Telekom 18 miljardi, Tallink 12 miljardi ja Olympic 10 miljardi krooniga. Riigile kuuluvatest ettevõtetest on tõenäoliselt kalleim Eesti Energia, mille väärtus võiks Äripäeva analüütikute hinnangul olla 20-30 miljardi krooni vahel. Tallinna Sadama väärtuseks on pakutud 7-8 miljardit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2006, 07:32
Otsi:

Ava täpsem otsing