Eelmise aasta automüük lõi rekordeid

Harry Tuul 05. jaanuar 2007, 00:00

Kokku müüdi rekordilised 25 230 sõiduautot, mis teeb esmakordselt ajaloos üle 2000 auto kuus. Markidest hoiab endiselt ülivõimsalt esikohta Toyota 3529 auto müügiga. Talle järgnevad Volkswagen 2141 ja suurtõusja Honda 2070 sõiduautoga. Kasvu poolest oli edukaim Lexus, mille müük kasvas enam kui kaks korda.

Toyota ja Lexuse müüja ASi Amserv Auto juhatuse esimees Tiit Reha oli tulemusega väga rahul. "Lexuse müügi kasv tegi väga palju rõõmu, välja tuli uus IS ja väga suurt huvi äratavad ka hübriidid." Reha sõnul tuli ka Toyotal mullu palju uusi mudeleid välja.

Samu autosid müüva Elke Auto müügidirektor Valdik Uski sõnul oli müügi kasv ootamatult suur. "Toyotal on kolm-neli müüdavat mudelit, mis annab hea tulemuse. Ühe mudeliga pole võimalik nii suurt edu saavutada," põhjendas Uski kasvu.

Volkswageneid müüva ASi Saksa Auto juhatuse liige Toomas Kuusk oli teise kohaga üpriski rahul. "Jah, nii, nagu eelmiselgi aastal, kahju ainult, et Toyota meist valgusaasta kaugusel on." Kuusk nentis, et Volkswagenil oli suhteliselt hea mudeliaasta, välja tulid uus Passat ja Passat Variant. Sel aastal aga VW uusi mudeleid ei tule ning Kuusk arvas, et Toyotat nad sel aastal kinni ei püüa.

Esikolmikusse sööstis Hondade müük, mis kasvas peaaegu kaks korda ja jõudis Saksa rahvaautole peaaegu järele. "Oleksime müügi kolmekordistanud, kui oleks kaupa jätkunud," ütles Honda Motor Europe Balti regiooni juht Tõnu Vahtel, kelle sõnul valivad kliendid üha paremaid autosid. Ka Reha sõnul on kasvama hakanud näiteks universaalkerega autode müük, samas väikeautode müük veel Lõuna- ja Lääne-Euroopa tasemele jõudnud ei ole. "Mujal maailmas sellist trendi pole, et Land Cruiser (suur maastur - toim.) müüb rohkem kui Yaris, meil aga küll," naeris Reha.

Kuusk ütles, et kui varem moodustasid universaalkerega autod müüduist vähem kui kümnendiku, siis mullu ulatus nende osakaal juba 40 protsendini. Samuti kasvab diiselmootoriga autode osakaal.

Alles 2005. aasta lõpus Škoda esindusõiguse saanud AS Auto 100 juhatuse liige Janek Aavik ütles ligi sajaprotsendise müügi kasvu kohta, et tegemist pole niivõrd väga hea müügiaasta, kuivõrd kehvade eelnevate aastatega. "Meie turule tulek sattus heale ajale, turg kasvas üle 30 protsendi ja meil õnnestus sinna lainesse sisse saada, pigem aastad 2004-2005 ei olnud Škodale väga head."

Üliedukal aastal esines ka tagasilööke. Nii kahanes aasta varem kolmandal kohal olnud Renault' sõiduautode müük ligi 10 protsenti. Renault' maaletooja Autori ASi juhi Vello Tamme sõnul on põhjuseks see, et autotootja ei tulnud turule ühegi uue mudeliga, kuid viga parandatakse juba sel aastal. "Ootame uute mudelite lainet. Kuni 2009 tuleb kakskümmend uuendust," ütles Tamm.

Ka ligi veerandi võrra vähem sõiduautosid müünud Nissan Balti ASi juhi Raivo Sternfeldi sõnul tuleb müügi vähenemise põhjusi otsida vanades mudelites, kuid sel aastal oodatakse nii uusi mudeleid kui ka müügi kasvu.

Suur osa automüüjaid prognoosib kasvu ka järgmiseks aastaks, kuid väiksemat. "Hullu tõusu ei prognoosi, aga kindlasti ta kasvab. Oma rolli mängib liisinguintresside kasv," ennustas Hondade edasimüüja Veho Eesti ASi juht Ando Nõel. Nagu mitmed teisedki, prognoosib ta selleks aastaks ligi 10protsendist tõusu.

Automüüjad ennustavad, et juba lähiaastatel ületab sõiduautode müük 30 000.

Üldisemalt arvan, et autoturg kasvab, mis puudutab eriti Eesti turgu. Majandusareng jätkub. See ei pruugi olla nii tormiline. Keegi võib ju arvata, et kui majanduskasv kukub rohkem kui kümne pealt seitsme peale, on see häving, aga seda oleks küll väga vale öelda.

Kui arenenud riikides on protsent või paar tõusu, ollakse juba väga õnnelikud. Selles mõttes tähendab ka 6-7%, et me areneme muust Euroopast kiiremini. Seetõttu ka automüük kasvab.

Eesti inimene on aldis ostma uut autot, et esiteks olla väljapaistev ja teiseks vajab autopark ka väljavahetamist, sest on kohati päris vana.

Kas automüük nüüd 30% kasvab, võib-olla tõesti vähem. Ehk kümme protsenti ikka kasvab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing