Liis Kängsepp • 4. jaanuar 2007 kell 22:00

Ettevõtjate ja ÄP ennustused: Majanduspidu jätkub tänavugi

"Muidugi võib aasta mõne jaoks osutuda halvaks, kui ootused on liiga maavälised. Ülioptimistlikud ootused, mis on tehtud eelmise kahe aasta baasilt, ei pruugi täituda," ütleb SEB Ühispanga analüütik Hardo Pajula. Ta lisab, et loodab siiski tänavugi head aastat - kuidas ikka aasta algul teisiti öelda?

"Jõulupeod on lühiajaline nähtus, ka majanduses," manitseb aga EMT juht Valdo Kalm ettevõtjaid arenema, kuid samas mitte üle tarbima. "Tuleb ka säästmisele mõelda ja mitte teenitud raha hurraaga investeerida," arvab ta.

"Kui on head ajad, minnakse väga heldeks - tuleks vahetevahel mõelda, milline oli elu viis või kümme aastat tagasi," arvab ka Indrek Neivelt. "Ja siis analüüsida, kas kulutused on mõistlikud."

Päris askeetlikke eluviise ehk siiski veel 2007. aastal omaks võtta pole tarvis. Nii soovitab ka Hardo Pajula mõnikord ikka poes käia ja külmkappi mitte päris tühjaks jätta.

1. Kui palju kasvab tänavu majandus?

2. Mis juhtub kinnisvarahindadega?

3. Kuidas muutuvad aktsiahinnad Tallinna börsil?

4. Kui palju kasvavad palgad?

5. Mis saab olema aasta olulisim ärisündmus?

6. Mis saab olema aasta olulisim poliitikasündmus?

7. Kellest saab pärast valimisi peaminister?

8. Mis juhtub kütusehindadega?

9. Kui suur tuleb inflatsioon?

1. Ennustan kõva 8 protsenti. Jõulupidu lõppeb ära, aga kasv jääb endiselt kõrgeks. Ei saa unistada, et majanduskasv jääb igaveseks 10 protsendi juurde.

2. Hea asukohaga kvaliteetne kinnisvara kallineb veelgi, kuid viletsa asukohaga ebakvaliteetseid ehitisi tabab hinnalangus. Inimesed väärtustavad mere lähedust, merevaadet, sellise hea asukohaga korterite hinnad tõusevad veelgi. Kiirelt kuhugi põllule või mägedele ehitatud majade hinnad aga pigem langevad.

3. Arvan, et tuleb positiivne aasta. Kui palju börs ülespoole virutab, seda muidugi ei tea. Aga no miks mitte öelda, et keskmiselt kümmekond protsenti.

4. Kahjuks peab ütlema, et 10-15 protsendi vahel. Isegi, kui tulevad väikesed tagasilöögid, tõuseb inimese väärtus iga tunni ja minutiga.

5. Tuleb tõsisem läbimurdeaasta e-Eesti jaoks. Uuendusi ja innovatsiooni oleks vaja, ainult nõnda saame välja paista. Me võime ju ehitada veel mitukümmend tornmaja, aga Manhattaniga ei suuda me selles osas kunagi võistelda.

6. Valimised. Tulevad päris huvitavad valimised, seljataga on huvitav poliitikasügis.

7. Ei spekuleeriks. Väikeses Eestis on päris häid kandidaate, ehk saame hakkama.

8. Paraku siin häid uudiseid ei ole. Arvan, et 14 krooni liitrist tuleb ikka ära. Imestan, kuidas Ameerika saab alles nüüd aru, kui ämbrisse ta astus Iraaki minekuga. See kriis süveneb, mitte ei parane, ning on kütuse hinnatõusu üheks allikaks.

9. Inflatsioon tuleb umbes sama suur kui eelmisel aastal (4,5% - toim.). Sutsuke kasvab, kuid mitte märkimisväärselt.

1. Majandus kasvab nii 8 protsenti.

2. Sõltub sellest, mis juhtub pankade välislaenamisega. Hinnakasv peatub ja pole välistatud allapoole liikumised. Krahhist pole põhjust rääkida.

3. Seotud eelmise küsimuse vastusega. Ei jälgi börsil toimuvat väga, ei oska ennustada.

4. Julgeks pakkuda, et vähem kui 10 protsenti. 2006 jääb meie mällu pigem kui erandlik aasta. Ei usu, et sellise trendi põhjal joonlauaga tulevaste aastate palgatõusu prognoosi lakkejoonistamine oleks mõistlik tegevus.

5. Ei oska vastata

6. Poliitilise valimiskarusselli saabumine meie õuele. Mis sealt välja keerutab, ei oska muidugi öelda.

7. Isegi kui oskaks vastata, jätaks enda teada.

8. Ei usu, et kütusehinnad oluliselt langevad. Kui kihla peaks vedama, veaks ikka tõusu peale. Ei arva, et hinnatõus tuleb drastiline, kümmekond protsenti ehk.

9. Hinnad tõusevad keskmiselt 4,3 protsenti.

1. Majandus kasvab 6 protsenti. Peate küsima Mart Laari (Swedbanga nõukogu liige - toim.) käest, kas Stockholmis keeratakse rahakraan kinni või ei. Tema istub kraani juures. Kui laenuraha tuleb sama palju peale kui eelmisel aastal, võib kasvuks tulla 10%. Sõltume Rootsi pankadest kui emapiimast. Kui sealne kraan keeratakse kinni, võib majanduskasv olla ka 4%.

2. Kõik sõltub sellest, kuidas rootslaste rahakraan liigub. Tõenäoliselt hinnad ei tõuse, kuigi kinnisvarahind on hästi ähmane termin. Arvestades meie palka ja tööviljakust, oleks mõistlik, kui kinnisvarahinnad oleks 30-50% madalamad. Kas korrektsioon toimub sel või järgmisel aastal, ei oska öelda.

3. Aktsiahinnad ikka tõusevad, kui mingit vapustust ei tule. Keskeltläbi tuleb hinnatõus ehk 10 protsenti.

4. Surve palgatõusuks on väga suur, ennustan palgakasvuks 10-15 protsenti.

5. Seda ei osanud keegi arvata, et Tallink ostab Silja Line'i, selliseid sündmusi pole võimalik prognoosida. Pauk võib tulla igalt poolt. Suured sündmused tulevad ikka nagu välk selgest taevast.

6. Siin pole kahtlust - valimised.

7. Arvan, et Ansip saab peaministriks.

8. Küllap nad sinna 60 USD kanti barrelist jäävad.

9. Inflatsioon peaks jääma 4-5 protsendi kanti.

1. Kasvab 10 protsenti aasta keskmisena, aasta alguses ehk rohkemgi, aasta lõpus aga kasv aeglustub.

2. Hinnatõus aasta keskmisena 10 protsenti. Uute majade hind kerkib ehitushindade tõusuga samas tempos, vanade elamispindade hind jääb praegusele tasemele. Müügiperioodid pikenevad. Maa hind tõuseb jätkuvalt. Kinnisvarakrahhi või hindade langemist selleks aastaks ei ennusta.

3. ÄP indeks kasvab 25 protsenti. Börsile tuleb kaks-kolm uut ettevõtet, käivitub ka nn alternatiivbörs väiksematele ettevõtetele.

4. Palgad kasvavad umbes 15 protsenti. Palkade tõstmine on ettevõtjatele hädavajadus, kiiremini kasvavad madalapalgalisemate inimeste töötasud, vähem juba niigi kõrged palgad. Suur palgakasvumootor on avalikku sektorisse planeeritav palgatõus.

5. Tallinkil tekivad majandusraskused laenude tagasi maksmisel. Kedagi suurtest kinnisvaraarendajatest tabab krahh. Elcoteq kolib Eestist minema, vabastades tööjõuturule 3000 nobedat kätepaari.

6. Rahvaliit jääb kevadiste valimistega Riigikogust välja. Vaikelu valitsuses ja Riigikogus jätkub - riik on valmis. Võimule tuleb Reformierakonna-Keskerakonna koalitsioon, IRL ja Sotsiaaldemokraadid ei saavuta valimistel märkimisväärset edu.

7. Andrus Ansip.

8. Jäävad samale tasemel, mis praegugi. 1 euroni liiter ei tõuse.

9. Hinnad tõusevad 4,5 protsenti aasta keskmisena. Arutu kulutamine jätkub ning krediitkaardipidu ei lõpe veel.

Hetkel kuum