M-Pact näitab maailmataset

Mari Hiiemäe 05. jaanuar 2007, 00:00

Nädalavahetus toob kaasa USA vokaalseksteti M-Pact esinemised kolmes olulisemas Eesti kontsertpaigas. Kahel varasemal Eesti-visiidil publikumenu nautinud bänd kuulub maailma a cappella esinejate tippu.

Eestlastele vokaalansamblid meeldivad. 2006. aasta jooksul on Eesti lavadele jõudnud a cappella artiste nii idast kui ka läänest ning ikka on saalid täis ning vaimustunud publik plaksutab peopesad tuliseks, et meeldimahakanud esinejaid veel üheks lisalooks lavale meelitada. Publik ei väsi. Eile Pärnu kontserdimajas antud kontserdiga alustas eestlaste südamete (taas)vallutamisega vokaalgrupp M-Pact, kelle eelmise Eestimaa-tuuri järel tänulikud fännid bändi kodulehe rõõmsa vastukajaga üle kuldasid.

"Eestis on fantastiline publik! Nad plaksutavad, tõusevad püsti ja trambivad isegi jalgu, et meid veel kuulda saaks. Sellisele publikule on väga hea kontserti anda, sees on vaba tunne ja see teeb ehk meie muusika publikule nauditavamaks," kiitis 2004. aasta kontserdi järel Jazzkaar.ee-le M-Pacti liige Jake Moulton, kes on koos ansambliga esinenud kõigis maailma nurkades.

Loomulikult on M-Pact publiku kõrget hinnangut väärt. Dünaamilises ja täpses esituses ei lubata vigasid ja kontrollimatuid noote. Andekad ning tugevad lauljad on teinud tõsist tööd, et tõsta ansambli muusikaline tase inimhääle võimaluste piirideni.

Jazzkaare festivalide peakorraldaja Anne Erm peab M-Pacti maailma vokaalansamblite absoluutse eliidi hulka kuuluvaks ning arvab, et ega sellest ettepoole eriti palju gruppe küündigi. "Parimad on Take 6 ja New York Voices ja siis tulebki juba M-Pact," arutleb Erm maailma parimate vokaalansamblite pingerea üle.

"M-Pact on sügavalt positiivne ansambel," arvab Erm ning lisab, et neile pole oluline mitte ainult väga hea vokaal, vaid tähtis on ka show, mis teeb bändi visuaalselt nauditavaks.

M-Pacti muusikaseaded on üsna keerulised. Pealiskaudsel kuulamisel võib M-Pacti repertuaar tunduda pop-muusikana nagu pop-muusika ikka. Lugudes on rõhk lauluga kantaval meloodial, mida saadab rütmigrupp ning bass ning esinemiskavasse valitakse igihaljaid pop- ning evergreen-meloodiaid. Efektseks muutuvad lood alles esitamise käigus ning kui kuulaja teadvusesse jõuab, et kogu muusika tekitamiseks peale inimhäälte ning mikrofonide muud ei kasutatagi, siis on ansamblilt raske silmi lahti saada.

M-Pacti tempokas ja hoolikalt koloreeritud esitus pakub vaatemängu ning ainulaadseid kõlaefekte ning a cappella muusika lööb taas kord Eestimaal laineid. Publik tuleb ja täidab saalid, et veenduda, et kõik see, mis kõlab, tuleb ikka tõesti otse lavalt.

1995. aastal loodud vokaalansambli M-Pact minevikku kuulub sadu tunde harjutamist prooviruumides, sadu esinemisi kõikvõimalikel lavadel nii USAs, Euroopas, Aafrikas kui ka Aasias ning viis ilmunud CDd, mis on pälvinud mainekaid muusikaauhindu ning mille müüginumbrid on kerkinud taevasse.

Bänd on tubli tööga endale kätte võidelnud koha maailma tunnustatuimate a cappella ansamblite hulgas ning tuuritab mööda maailma kirevate show-kavadega, mille kunstiline tase on laitmatu. Seksteti koosseisus laulavad Marco Cassone, Trist Ethan Curless, Britt Quentin, Jake Moulton, Rudy Cardenas ja Jeff Smith.

Ansamblis pole juhuslikke rollitäitjaid, iga ansambli liikme osalus on läbikaalutud ning asendamatu. Seksteti kontratenor Britt Quentin äratab imetlust oma hääleulatuse ja improvisatsioonidega, tema uskumatult kõrge, kuid samas jõuline hääl muudab M-Pacti kõlapildi väga rikkalikuks. Vokaalperkussioonile on ennast pühendanud kaks meest: Jake Moulton ning Jeff Smith, kes on koosseisu uusim liige.

Trist Ethan Curless hoolitseb rabavate bassikäikude eest ning Venezuelast pärit Rudy Cardenas vürtsitab saundi Lõuna-Ameerika rütmidega.

Bändi esinemiskava varieerub vastavalt kontserdipaigale. Džässifestivalide raames esitatavad lood on seatud pisut rohkem džässi lainele, üksikkontsertidel ulatub muusikavalik roki ja popini välja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing