Arco võlub lõbustuspargi krundile suure magala

Ralf-Martin Soe 15. jaanuar 2007, 00:00

Poolteist aastat tagasi võitis Arco Investeeringud Tallinna linnavalitsuse korraldatud endise lõbustuspargi krundi müügikonkursi.

Müügikonkursi üheks tingimuseks oli, et sinna ehitataks nn Kadrioru tüüpi majad või lähtutaks rahvusvahelise arhitektuurikonkursi Europan 6 võidutööst, mille järgi oleks krundi ehitusmaht olnud 45 000 ruutmeetrit.

Sellise ehitusmahuga arvestasid paljud konkursil osalejad, keda oli üle kahekümne firma.

4,9hektarilise maatüki enampakkumise võitis Arco Investeeringud, kes pakkus krundi hinnaks 251 miljonit krooni.

Pärast konkursi võitu aga on Arco Investeeringute sellele krundile planeeritav ehitusmaht sujuvalt suurenenud kolmandiku võrra - 64 600 ruutmeetrini.

Suurem ehitusmaht toob Arco Varale ligikaudu miljardikroonise lisakäibe. Milline aga peab olema üks Kadrioru tüüpi maja, seda ei suuda praegu enam keegi määratleda.

"Kuna planeeringus kasutatud kirjelduse "Kadrioru tüüpi elamu" näol on tegemist kirjandusliku väljendiga, siis on väga keeruline määratleda, kas planeeritud hooned saab liigitada sellesse kategooriasse või mitte," kommenteeris Tallinna abilinnapea Kalev Kallo.

Praeguse eskiisi järgi (detailplaneering algatati jaanuari alguses - toim.) on tulevases elukvartalis brutopinda 64 600 ruutmeetrit pluss keldripind.

Arco oleks soovinud ehitada lausa 80 000 ruutmeetrit uusi kortereid, kuid Tallinna linnavalitsusega kooskõlastati see soov lõpuks 64 600 ruutmeetri juures.

"Siin ei ole küll mingisugust uudist, et Tallinnas asjad niimoodi käivad," rääkisid mitmed kinnisvaraarendusega tegelevad ettevõtjad, kes Tallinna linnavalitsusega heade suhete hoidmiseks eelistasid jääda anonüümseks.

Kuidas Tallinna linnavalitsuses detailplaneeringutega toimetamine käib, teatakse Arco Investeeringutes väga täpselt. Nimelt tegeleb ettevõttes planeeringutega Hain Karu, kes enne erasektorisse siirdumist juhtis üle kümne aasta Tallinna linnavalitsuse planeeringutega tegelevaid ameteid.

Ka kõnealuse detailplaneeringu algatamise taotluse on kokku kirjutanud Hain Karu.

Kokku plaanib Arco Investeeringud Kadriorgu otse mere äärde rajada umbes 800 korteriga elamukvartali. Koos ostuhinnaga läheb projekt maksma ca 1,8 miljardit krooni. Korterid jõuavad müüki kõige varem 2008. aasta lõpus.

Paljud koos Arco Varaga Kadrioru krundile konkureerinud arendajad arvestasid palju väiksema lubatava ehitusmahuga.

"Arvestasime pakkumise tegemisel Europan 6 võidutööga, umbes 45 000ruutmeetrise brutopinnaga," kirjutas ASi NCC Ehitus juhatuse esimees Toomas Aak.

Merko Ehitus arvestas veel väiksema brutopinnaga - 30 000 ruutmeetrit.

Pakkumisel tütarfirmaga osalenud Manutent OÜ juhatuse esimehe Märt Vooglaiu sõnul lähtusid nemadki pakkumisdokumentidest ning võimalikust ehitusmahust kuni 45 000 ruutmeetrit.

Investeerimisfirma Eastern Europe Real Estate Investment Trust (EEREIT) juhatuse liikme Mihkel Oja vastuse järgi võeti pakkumist tehes aluseks, et krundi ehitusmaht on 36 000 ruutmeetrit.

Veidi bravuurikamalt kui teised arendajad läks endist lõbustuspargi ala kosima Estconde-E, mille arendusjuht Marek Kroon selgitas, et nemad arvestasid võimalikku ehituspinda kõrvaloleva Skanska arenduse ja sellele tehtud Irina Raua detailplaneeringu järgi. "Me arvestasime ehitatavat netopinda kokku 50 000-60 000 ruutmeetrit ja müügipinda 35 000-50 000 ruutmeetrit," rääkis Kroon.

Lõbustuspargi krundi kõrval asub kunagisele ETKVLi staadionile ehitatud elurajoon, kus majade vahele on jäetud mõned meetrid.

"Arco plaanib sama tihedat, kui kõrval oleval Skanska krundil praegu juba on. Sellise planeeringu järgi vaatavad naabrid üksteisel ikka väga aknast sisse."

ASi Arco Investeeringud juhatuse liikme Veiko Taevere kinnitusel arvestas Arco algusest peale, et saab ehitada praeguses mahus.

Intervjuu ASi Arco Investeeringud juhatuse liikme Veiko Taeverega.

Miks Arco Investeeringud jättis kõrvale Europan 6 võidutöö?

Europani võidutöö ei arvestanud Põhjaväilaga, rannapromenaadiga, keskkonnanõuetega ning olemasolevate kinnistute piiridega ehk oli vabakäeline idee võimalikust arhitektuurist selles piirkonnas.

Kas Kadrioru, Paljassaare ja Russalka vahelise ranna-ala üldplaneeringu muutmine (et lubada mitmesektsioonilisi korterelamuid) on teiste osalejate suhtes õiglane?

Planeeringu muutmist võivad taotleda kõik võrdsetel alustel.

Üldplaneering vajab muutmist, kuna on üldsõnaline ning ei defineeri lahti kehtestatud nõudeid. Põhitingimusi üldplaneeringu muutmisega ei muudeta.

Paljud teised konkursil osalejad arvestasid Europan 6 võidutööga ja ca 45 000ruutmeetrise brutopinnaga. Kas Arco arvestas kohe 65 000ruutmeetrise ehitusmahuga või kasvas maht aja jooksul?

Maht on algusest lõpuni olnud üheselt reguleeritud ja pole vahepeal kellegi jaoks ei suurenenud ega vähenenud.

Kas planeeritavad hooned võib liigitada Kadrioru tüüpi hooneteks?

Kardioru tüüpi maja on mõistena defineerimata. Praegu kavandatud hoonestus on liigendatud maja, mis sobib antud keskkonda kõige paremini.

Meie eesmärk on luua esteetiliselt ja funktsionaalselt ainulaadne elamupiirkond, mis sobib asukohalt erakordse kinnistuga.

Kas võib öelda, et Arco Investeeringute tulevane hoonestus on sama tihe nagu Skanska arendatud kõrvalkrundil?

Ei, eesmärk on just nimelt vältida kõrvalkrundil tehtud vigu, õppida nende kogemusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing