Müük võtab rohkem aega

Annika Jakobson 15. jaanuar 2007, 00:00

Tallinna ja selle lähiümbruse kinnisvaraturg on endiselt tegus. Elamispindade osas on oodata stabiilset perioodi. Jätkuvalt on hinnatud kesklinna vanemad korterid ning uusarendusprojektid, mida maa defitsiidist tulenevalt napib. Müüvad unikaalsus, kvaliteet ja lisaväärtused. Eramute turul eelistavad inimesed n-ö võtmed kätte terviklahendusi, mida praegu on pakkumises vähe.

Büroo- ja kaubanduspinnad on nõutud ning oodata on hinnatõusu antud sektorites. Tootmis- ja laopindade osas on jätkuvalt perspektiivikad põhimagistraalide äärealad, üha enam suundub nõudlus sisemaa suunas.

2006. aasta viimane kvartal on Tallinna linna ja selle lähiümbruse kinnisvaramaastikul olnud endiselt aktiivne. Elamispindade turg on normaliseerunud ja stabiliseerunud.

Endisest enam hinnatakse ehituskvaliteeti ning elamispinnaga seonduvaid lisaväärtuseid. Aktiviseerunud on ärikinnisvara arendus, nii büroo- ja kaubanduspindade kui ka lao- ja tootmispindade osas.

Korterite turul on müüjate turust saanud ostjate turg. Müügipakkumiste arv turul on oluliselt kasvanud ning seetõttu veninud ka müügiperioodid.

Müügiaeg on taas normaliseerunud ning korteri müügiks võib kuluda kuni 4 kuud. Müügihinnad on peaaegu 2006. aasta alguse tasemel, jäädes siiski paar protsenti alla. Äärelinna vanemate tüüpkorterite hinnad jäävad keskmiselt vahemikku 18 000-23 000 kr/m2. Samas on viimasel kvartalil toimunud mitmeid tehinguid vanemate tüüpkorteritega, mis ületavad oluliselt turu keskmist hinda. See võib olla tingitus ka sellest, et uutes arendustes paiknevate korterite hinnad on niivõrd palju kõrgemad, et vajadusel ollakse sunnitud ostma korter vanemasse elamusse ka keskmisest kallima hinnaga.

Ka äärelinna uusarenduste osas on müügiperioodid pikenenud ning ostjatel valik laiem. Müügihinnad jäävad vahemikku 28 000-45 000 kr/m2.

Keskmiseks hinnaks on siiski ca 30 000-34 000 krooni ruutmeetri eest. Kõrgemalt on hinnatud ülemiste korruste korterid, kust avanevad avarad vaated nii merele kui ka linnale. Kuid äärelinna ostjaskond ei ole veel selliste hindadega kaasa läinud ning paljud kõrgemate müügihindadega korterid on uusarendustes müümata.

Keskmiselt on äärelinnas uusarendusprojektidest müümata kolmandik. Eelistatud on väiksemat tüüpi elamud, mis asuvad hea infrastruktuuriga ja haljastatud piirkondades.

Kalleimad hinnad äärelinna uute korterite osas on Pirital, Kakumäel ja Kristiines, kus ruutmeetri hind küündib kesklinna tasemele. Endiselt üritatakse kliente meelitada korteriostuga kaasnevate hüvedega, nagu reisid, puhkusepaketid, köögimööbel jms.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing