Saksamaa endine president Roman Herzog
kirjutas artiklis ajalehele Welt am Sonntag, et Euroopa Liit ohustab oma
otsustusmehhanismidega Saksamaa parlamentaarset demokraatiat.
Euroopa Liit haarab vaikselt endale kogu rahvusparlamendi võimu, vahendas Herzogi sõnu EUobserver.com. Saksamaa endine president tõi oma artiklis välja, et 1999. ja 2004. aasta vahel on Saksamaal vastu võetud seadustest 84% pärit Brüsselist.
"Suurim osa Saksamaal vastu võetud seadustest on pärit ministrite nõukogust (liikmesriikide esindusest Brüsselis), mitte Saksamaa parlamendist. Kõik määrused, mille Saksamaa valitsus ministrite nõukogus vastu võtab, peab Bundestag (Saksamaa parlament) lõimima ka Saksamaa seadustesse," kirjutas Herzog.
Tekib küsimus, kas Saksamaa on enam parlamentaarne demokraatia, nagu seda näeb ette põhiseadus.
Probleemi lahendamiseks pakub ekspresident välja, et Euroopa Parlament tuleks muuta korralikult toimivaks seadusandlikuks koguks. Lisaks ütles Herzog, et ministrite nõukogul võiks olla kaks koda. Teise koja funktsioon oleks jälgida, et EL ei väljuks oma kompetentsi piirest.
"Euroopa Liit vajab ka selget eristust ja nimekirja sellest, milline võim on ELil ja milline võim on liikmesriikidel," lisas Herzog. Sellisest nimekirjast aga loobuti Euroopa Liidu põhiseaduse teksti kirjutades, sest kardeti, et see võiks ELi arengut pidurdada.
Seotud lood
IIZI finantsjuhi Kaido Kepi sõnul jõuab majanduskasvu üldine aeglustumine kindlustussektorisse viitega, mistõttu on tunda turul kerget jahenemist.
Enimloetud
1
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
5
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele