Kiire tõusu ajal hoia või müü, ära osta

Villy Paimets 18. jaanuar 2007, 00:00

Teisipäeval tegid üheksa aktsiat Tallinna börsil hinnarekordeid. Eile tõus jätkus, tõusma on hakanud isegi Tallinki aktsia. PTA Grupi aktsia on aasta algusest tõusnud juba 21 protsenti.

Investeerimispanga Suprema varahalduse strateeg Peeter Koppel buumijuttu ei usu. Ka küsimusele, mida peaks väikeinvestor praegu tegema, vastas ta lihtsalt: "Peaks hoidma ja sõitu nautima."

Koppeli sõnul on kõik kena vähemalt kuni aastatulemuste avaldamiseni (vähemalt märtsi lõpuni - toim.). "Ma ei väidaks, et tempokas kasv kindlasti selle ajani püsib, vaid et turg püsib positiivsena kuni aastatulemuste avaldamiseni," täpsustas Koppel. "See oleks tõenäoline koht, kus hakatakse vaatama, mis võiks olla edasine strateegia." Koppeli sõnul vaadatakse seejärel, kas hinnad on õigustatud või mitte. "Kui me siin vaatame, mis olid viimased Tallinki tulemused, siis mul küll ei ole praegu põhjust arvata, et ka siis midagi väga negatiivseks keerab," oli Koppel optimistlik, kuid lisas siiski: "Aga sellest ajahorisondist kaugemale praegu vaadata ei tahaks ja julgen väita, et Tallinna börsil on nii mõnigi aktsia, mille hinnatase on ikka liig mis liig."

Sarnasust 1997. aastaga Koppel ei näe. "Ei. Mina selliseid märke ei näe. Kui puhtfundamentaalsel tasemel vaadata, siis praegu on keskmine P/E 2006. aasta tulemuste prognooside baasil umbes 20. Põhimõtteliselt on meil situatsioon 1997. aastaga võrreldes oluliselt parem, majandus kasvab jõudsalt, jätkab jõudsat kasvu ning ettevõtete majandustulemused paranevad veelgi. Ja kui me räägime hinnatasemest, siis praegu võib rääkida keskmisest P/E tasemest 20 ümber, aga 1997. aastal rääkisime tasemest 40 ümber, nii et kirvemeetodil ei saa paralleele tõmbama hakata."

SEB Eesti Ühispanga maakler Karoli Kirber arvas, et buumist on asi väga kaugel. "Ma usun, et ei saa vaadata ainult Tallinna börsi, vaid tuleks vaadelda laiemat pilti, kogu maailma," ütles Kirber. Tema sõnul tuleb turul kindlasti korrektsioone, aga pigem on asjad hästi.

Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil arvas aga, et praegu Tallinna börsil toimuvat võib buumiks nimetada küll. "Väga üllatuslik optimismilaine. Ma ei tea, kuidas seda võiks nimetada, eks ta on meie jaoks mõnevõrra üllatuslik küll," ütles Danil ning soovitas hoopis müüa. "Suure hooga ostma tormata ma küll ei soovita, pigem võiks kaaluda müüki, et seda tugevat tõusulainet ära kasutada," ütles Danil, kelle sõnul võib "mõnes aktsias näha liigset optimismi".

"Baltikat peame üpris kalliks, Kaubamaja ei saa ka odavaks pidada ja ehitusfirmade praeguses hinnatasemes ei ole ma kuigi optimistlik," loetles Danil.

"Kui arvestada seda, et möödunud aasta juunist on turg tõusnud 60%, ja arvestades viimaseid päevi, viimast kahte päeva, siis võiks seda nimetada buumiks," ütles Trigon Capitali fondijuht Mehis Raud, kelle sõnul on viimastel päevadel ostetud aktsiaid ilma valimata, nimekirja kaupa. "Kogu nimekiri on tõusnud keskeltläbi 3% päevas. Sellist aega Eesti börsil ei mäletagi."

Raud soovitas säilitada kaine mõtlemise ja vaadata üle ettevõtete aruanded, mis tasemel ettevõtted kauplevad ja millised olid nende ootused. "Ootused on väga kõrgeks läinud, mõnel on eksimisruumi jäänud väga vähe," ütles Raud. "Kindlasti tasuks rohkem tähelepanu pöörata kasvuaktsiatele," soovitas Raud ning loetles: Baltika, Tallinna Kaubamaja, Olympic Casino. "Kindlasti ka ehitussektor, kuigi Merko on andnud signaale, et edu ei pruugi korduda."

1997. aasta 11. juuli Postimehes ilmunud artiklis "Börsikrahh jätkus" ütles väikeinvestor Indrek Treufeldt, et kuni ta midagi müünud ei ole, ei ole ta ka midagi kaotanud.

Nüüd, ligi kümme aastat hiljem, meenutas Brüsselis töötav Indrek Treufeldt, et tal "läks ühe Vene fondiga natuke kehvasti küll". Kuigi Treufeldt suhtub fondidesse enda sõnul skeptiliselt, on siiski suur osa tema investeeringutest fondides. "Riske tuleb hajutada," märkis ta.

Eesti aktsiatest on Treufeldti portfellis ka Tallinkit, aga mitte IPOst. "Möödunud suvest, eks ma ikka passisin peale," naeris Treufeldt ning lisas: "Praegu on selline imelik kõhutunne, et ma ei tea…, ma ei ole väga optimistlik." Eesti aktsiaturg paistab tema sõnul kaugemalt vaadates üpriski kaootiline ja käitub väga kummaliselt.

"Kui vaadata päevaliikumisi ja seda, mis toimub Londonis ja mis toimub Frankfurdis, siis tihti ei ole need sünkroonis. Eestis on ikka täitsa oma loogika," rääkis Treufeldt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing