Arstid jätavad tänaseks plaanitud streigi ära

Kadi Heinsalu 22. jaanuar 2007, 00:00

Riigisektoris töötavaid meedikuid esindav sotsiaalminister Jaak Aab nõustus eile tervishoiutöötajate sooviga, et palgatõus rakenduks kokkulepitud ressursi ulatuses 1. aprillil. Haigekassa nõukogu pakkus meedikutele reedel palgatõusuks sel aastal 25% ja järgmisel aastal 20%.

Kui palk tõuseks aprillist, annaks see aasta lõikes meedikute palgatõusuks 33,3%. See on sama protsent, mida meedikud läbirääkimiste alguses küsisid, ja annaks parema baasi 2008. aasta 20protsendiliseks palgatõusuks.

Haigekassa võimalused palka tõsta on piiratud, ehkki raha justkui oleks. Haigekassasse on kogunenud 1,7 miljardit krooni reserve ja ülelaekumisi.

Haigekassa reservkapital on 500 miljonit krooni. Reservi saab kasutusele võtta siis, kui toimuvad majanduslikud muutused, mis halvendavad riigi toimetulekut meditsiiniteenuse osutamisega. Teine osa reservidest on riskireserv, mida on kogunenud 200 miljonit krooni. See võetakse kasutusse näiteks epideemia puhkedes.

Kolmas osa, jaotamata kasum, koguneb sotsiaalmaksu ülelaekumisest. Seda on tänaseks üle miljardi krooni. 2006. aasta lõpus anti haigekassa juhatusele õigus kasutada majandusaasta tulemist 20% arstiabi kättesaadavuse parandamiseks, aga mitte palkadeks. "Nõnda et jäneseid kübaras või haigekassas miljardeid tegelikult peidus ei ole," sõnas haigekassa avalike suhete juht Anne Osvet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing