ReformiKeskne valimisliit. Tehtud

ÄP 22. jaanuar 2007, 00:00

Äripäeva arvates viitavad Reformi- ja Keskerakonna sisult ja vormilt sarnased valimislubadused sellele, et enne valimisi tehakse teadlikku koostööd ja pärast valimisi pannakse leivad ühte kappi. Kolmandat erakonda koalitsiooni ei võeta.

Keskerakonna valimispropaganda on muidugi räige populism. Kahe erakonna lähenemine näitab, et populismil on mõju ka Reformierakonnale, kes räägib samuti näiteks pensionide tõstmise vajadusest.

Ühed räägivad rikkamast riigist ja paremast palgast, teised jõukamast riigist - sisu võib olla erinev, ent vorm on sarnane. Näiteks IRLi loosung "Õnn ei ole rahas!" on mõlema täielik vastand.

Reformi- ja Keskerakonnal on eraldi võetuna suur toetajaskond ja kui on ette nähtud paarismäng, soovib iga mängija mängida koos kõige tugevama partneriga. Nii on see rannavolles, tennise paarismängus ja bridžiski.

Kuigi Reformi- ja Keskerakonna valijad kuuluvad ühiskonna erinevatesse sotsiaalsetesse gruppidesse ja kihtidesse, täiendavad nad teineteist hästi, ehkki ei pruugi seda ise teadvustada. Ent seda teab hästi Ansipi ja Savisaare "katusorganisatsioon" - ReformiKeskne valimisliit.

Loodame, et Keskerakond ja tema valijaskond ei solvu meie väikese poliitilise kalambuuri peale.

Aastakest paar tagasi käis kõva sõnasõda nn kvaliteet- ja säästuoperaatorite vahel - viimased sõdisid hinnaga, alandades järjest kõnetariife.

Kuni lõpuks nn kvaliteetoperaatorid mõistsid, et sõnasõja asemel on otstarbekam luua katusorganisatsiooni alla oma säästuoperaator, mis korjab turult odavate kõnede raha kokku. EMT tegi Diili ja Elisa TeleYhe.

Arvame, et Reformierakond positsioneerib ennast rohkem elitaarsemale, n-ö kvaliteetvalijale, Keskerakond aga, ütleme, säästuvalijale.

Mõlema hääled on aga võrdsed ja vajalikud - koos võetakse piisavalt suur kogus hääli, et moodustada pärast valimisi ühine valitsus, jättes konkurendid finaalist välja.

Mis sest, et ideoloogiliselt peaks Reformi- ja Keskerakond olema üsna vastandlikud - igale poliitikule on esmatähtis pääseda võimule. Siis on aega edasi vaadata, millised valimislubadused täita ja millised kalevi alla panna.

Pragmaatiliste poliitikutena mõistavad Ansip ja Savisaar, et ükskõik kui üllastest põhimõtetest pole kasu, kui ei olda võimul.

Samas võib võimul olemise nimel mõne valimislubaduse jällegi unustada - Keskerakond räägib astmelisest tulumaksust ainult enne valimisi. Ajaloo prügikasti on heidetud ka Keskerakonna ja Rahvaliidu koostöölepe.

Poliitika öeldakse olevat kompromisside kunst ning Ansip ja Savisaar on selle žanri kunstimeistrid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing