"Eesti demograafiline olukord on kohe väga hulluks minemas," ütles tööandjate keskliidu (ETTK) juhataja Tarmo Kriis eilsel pressikonverentsil, soovitades mõtiskleda selle üle, kuidas tõsta pensioniiga 2010. aastaks 67 eluaastani. "Kui me ei tee seda täna, oleme varsti finantskrahhi ees," lisas ta.
2005. aastal kasvas esmakordselt tööturult väljuvate inimeste hulk suuremaks sisenejate hulgast. Lisaks on 40% pensionile minejaist nooremad kui pensioniealised.
"Ka meie arvates on väga oluline Eesti tööhõive kasv, kuivõrd see on tugev heaolu kasvu mootor," nõustus tööandjatega majandusministeeriumi majandusanalüüsi talituse juhataja kohusetäitja Lauri Tammiste.
"Parun Münchhauseni trikki majanduses ilma raskete tagajärgedeta läbi viia on võimatu," oponeeris Kriis plaanile tõsta palk riigisektoris 25 000 kroonile. "Võime ennustada suurt tööjõu liikumist erasektorist avalikku sektorisse. Ettevõtted on sunnitud oma tegevuse Eestist välja viima või ümber profileerima," ennustas Kriis pankrotilainet.
ETTK volikogu esimehe Enn Veskimägi hinnangul oleks avaliku sektori kiireks palgatõusuks tarvis riigieelarvest pea 5 mld krooni ning lisaks veel 1 mld sotsiaalmaksu aastas.
Rahandusministeeriumi makromajanduse talituse juhataja Erki Lõhmuste sõnul peab palgakasv olema kooskõlas üldise tööviljakuse arenguga ning nelja-viie aasta jooksul pole see era- ja riigisektoris oluliselt erinenud.
"Viimase kahe aasta jooksul on olnud just erasektor see, mis palgakasvu veab," sõnas Lõhmuste. "See survestab avalikku sektorit palku kiiremini tõstma, et avaliku sektori suhteline palgatase ei halveneks ning töötajad ei voolaks ära erasektorisse."
Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime säilitamiseks soovitab ETTK langetada tulumaksu 2011. aastaks 14%ni.
Samuti tuleks loobuda koolituse ja tervisespordi kulu erisoodustusmaksust, lihtsustada kolmandate riikide kodanike töörännet Eestisse ja reformida töölepingu seadust.
"Tõepoolest, töölepingu normistik ei ole muutunud piisavalt, arvestamaks ühiskonna ja tööturu arenguid," tunnistas sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna juhataja Egle Käärats. "Sotsiaalministeerium valmistab praegu ette töölepingu seadust."
Tööandjate keskliit avaldas eile manifesti, millega juhib tähelepanu Eesti majanduse kitsaskohtadele. "Meie ülesanne on olnud tulekahjude kustutamine," ütles tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis, "Seekord annaks oma vaated poliitikutele ette, et ei peaks hakkama ämbriga kaevu vahet jooksma."
Seotud lood
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt
küttesüsteemide hooldusega.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele