Naissaare ooperisaali rajamise lugu

Mari Hiiemäe 26. jaanuar 2007, 00:00

26. jaanuarist saavad huvilised vaadata dokumentaalfilmi nimega "Vastutuulesaal", mis jutustab loo dirigent Tõnu Kaljuste viis aastat kestnud pingutustest rajada Naissaarele ooperisaal.

Sõnumid karismaatilise Tõnu Kaljuste tegemistest ning tema lennukast plaanist Naissaarele oma ooperimaja luua on Eesti meediast läbi lipsanud korduvalt. Nüüd on ooperimaja valmis, etendusteprogrammi esimesed tuleristsed edukalt selja taga ning valmis on saanud ka ürituse ellukutsumist kajastav dokumentaalfilm.

Filmi haaravalt üles ehitatud süþee kajastab kõike ooperisaali rajamisega seonduvat algusest lõpuni.

See on film kättesaamatuna näivate plaanide täideviimisest ning katsumustest, mis sellega seoses teele ette võivad tulla. Ühe mehe, ehk siis Tõnu Kaljuste jonni ja sihikindluse tulemusel rajatud Omari küüni valmimine on omamoodi kultuurifenomen, mille ainukordset väärtust hakatakse tasapisi avastama, nüüd, kui see juba valmis on. Hoone valmimise jooksul näis selles kindel olevat vaid Kaljuste ise.

Idee rajada kapitaalne elitaarkultuuri vahendamiseks sobiv hoone mitte mõnda kultuuriteede sõlmpunkti, vaid Naissaarele, kus puudub elekter ning regulaarne laevaühendus ning kus kirjade järgi elab aasta läbi vaid üks inimene, tundus esialgu lihtsalt liiga pöörane.

Jagelemised võimalike rahastajatega ning ehitusmaterjali transportimine Kaljuste isikliku väikepaadiga on nüüdseks seljataga. Neid mälestusväärseid kaadreid saab vaadata lõbusaks ning köitvaks looks seatud filmist.

Koostöös produktsioonifirmaga RUUT valminud "Vastutuulesaali" näidatakse üsna ebatraditsioonilistes kinokohtades: linastused toimuvad Tallinnas Kumu auditooriumis ning Von Krahli kinos, Tartu Vanemuise, Pärnu ja Jõhvi kontserdimajades, TÜ Viljandi kultuuriakadeemias ning Rakvere Teatrikinos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing