Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Geenid nihutavad inimvõimete piire
Lähiaastatel võivad sportlased dopingu
asemel kasutama hakata geeniteraapiat. Vaidlused teemal, kas geeniteraapia on
sportlase jaoks ravi või doping, seisavad ilmselt alles ees.
Geenimanipulatsioonid ehk geeniteraapia tähendab seda, et töötavad geenid sisestatakse rakkudesse, et korrigeerida geneetilist viga või võtta tarvitusele mõni uus raku funktsioon, kirjutas Eesti Päevaleht Online.
Peagi hakatakse geeniteraapiat kasutama raviks, näiteks hakatakse süstima geeni, mis toodab spordi kaudu kuulsaks saanud erütropoietiini ehk EPO-hormooni. Kas aga sellist võimalust võiksid kasutada ka sportlased, on küsitav. Samas on geeniteraapia kasutamisele raske jälile saada. Geenisüsti ei ole nii lihtne avastada kui mõne võõraine kasutamist, sest organismis on neid geene loomulikul moel niigi ja nende avaldumine sõltub indiviidist.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.