Rätsep oskab figuurivigu parandada

Tiina Kolk 31. jaanuar 2007, 00:00

On tõsiasi, et ainult kaks meest sajast leiavad poes olevate standardmõõtudega pükste-pintsakute hulgast oma keha järgi istuva ülikonna. Teised peavad kasutama rätsepa abi, et muuta ülikond parajaks ja täpselt keha järgi istuvaks, märgib ülikonnameister, omanimelise firma juhataja Marco Lerman.

"Minu kindel veendumus on, et hästi riietuvat meest võetakse tõsisemalt. Tihti on väga oluline jätta endast hea esmamulje ning kindlasti mängib selle juures rolli ka meesterahva riietus. See ongi peamine põhjus, miks mehed, kelle majanduslik olukord võimaldab, kasutavad rätsepa tehtud riideid," lausub Lerman.

Naisi häirib asjaolu, et kaubanduses pakutavad rõivad näivad liiga suured ja liiga äratuntavad.

Kui naistel on ees väga oluline sündmus (pulmad, juubel, doktoritöö kaitsmine vms) pöörduvad nad rätsepa poole. Rätsepa juurde minnakse ka siis, kui tuleb isu eristuda massist ja avada oma ainulaadsus, demonstreerida oma mõtteviisi ja ellusuhtumist või kui tahetakse laenata maailmamainega tegijailt mõni ideejupp ja maksta selle eest kordi vähem.

"Kõige huvitavamad on kliendid, kellele meeldib oma visiitkaardiga tegelda, oma sisemisi soove ja loomust tundma õppida," räägib muu hulgas Rain Stuudio Koolituses riietumisstiili õpetav Arst. "Tore, kui tellija osaleb loomeprotsessis, räägib oma salasoovidest ja mina saan oma kogemustega anda nõu, ideid, millist stiili eelistada, vahel aitan neil ka lihtsalt enesetunnet parandada. Ega mu nimi ilmaasjata Arst pole," naljatleb disainer.

Õnnestunud koostööle pannakse nurgakivi esimesel kohtumisel, kui klient räägib oma soovidest.

Selle vestluse käigus joonistab disainer tavaliselt mitu ideekavandit, ta püüab kleidist, kostüümist, mantlist vm tellijale terviklikku pilti luua.

Omaette protsess on sobiva kanga valimine. Tavaliselt võtab disainer enne ette poeringi. Tutvub valikuga ja märgib sobivad eksemplarid üles ning järgmisel käigul laseb ta kliendil nende seast õige sisemiselt ära tunda.

Kui aga sobivat kangast ei leia - seda on ette tulnud pidulikke kleite kavandades -,

on Anita Arst ise kahest kangast kokku ühe peorõivariide loonud. "Ma püüan oma klientidele valida parima kanga. Näiteks kvaliteetse kostüümikanga meetri hinnad algavad 500 kroonist, efektsed ja väga peened maksavad üle 1000 krooni meeter," nendib rõivadisainer, kes leiab, et hea rätsepakostüüm peabki aastaid vastu pidama, näides seejuures ikka stiilne. Sel juhul pole 10 000 krooni maksev kostüüm sugugi kallis.

"Õmblemine on looming. Ma disainin alati midagi uut - isegi kahte samasugust seelikut ma naljalt ei tee. Kui ma kangapoodi lähen ja mõni uus riidenäidis silma jääb, kujutan kohe ette, mida sellest kangast teha võiks. Tohutu võitlus käib klassikakandjatega, kelle rõivaste juures ma stiiliga mängida ei saa, aga ma püüan neile uusi kangaid pakkuda," selgitab Anita Arst.

Kostüümi või ekstravagantse peokleidi õmblemine võtab idee arutamisest kuni valmisrõiva proovimiseni aega kolm nädalat. Läbirääkimiste ajal on disaineril väga raske öelda, kui palju see rõivas täpselt maksma läheb.

Kõik oleneb kangast, voodrist, furnituurist - milliseid nööpe, lukke, haake kasutada. Lavakleidi hinnaks võib kujuneda 10 000-14 000 krooni.

Rätsepatöö teeb kalliks lõigete konstrueerimine: alati just selle kostüümi, kleidi või mantli jaoks. "Ma teen ühe õmblusega kolm korda rohkem tööd, kui tehakse suurtootmises, kus iga õmbleja teeb vaid üht operatsiooni. Kõigepealt ma traageldan, siis järgmise proovi jaoks õmblen masinaga ja viimase proovi järel pean õmblusi vahel ka korrigeerima. Kliendi figuurivigu saab väikeste, ent millimeetrise täpsusega teostatud võtetega parandada," selgitab ta.

"Kõige lõbusamad on need esimesed hetked peeglite vahel, kui rõivas on valmis. Siis me arutame kliendiga, milliseid aksessuaare ta võiks kasutada, milliseid jalatseid kanda. Vahel räägime, kuidas kostüümi reisikotti pakkida," räägib Anita Arst.

"Minu disainitud riided on väärikast materjalist ning õmmeldud väärikalt," kinnitab Marco Lerman. "Siidid ikka käsitsi, pärlkangastest olen ka pärleid masinõmbluse jaoks ära harutanud ja hiljem tagasi tikkinud. Mul pole kunagi liimitud allääri, mis aja möödudes lahti vajuvad."

Ülikonna tellimine tähendab enamasti nelja käiku rätsepatöökotta, sh kahte proovi. Kui inimene esimest korda rätsepatöökotta läheb, ootab teda meister, kes tutvub tema soovide ja elukommetega ning kuulab ära soovid ülikonna lõike ja kanga osas.

"Soovitan alati kliendile kuulata minu nõuandeid, aga otsus teha selline, nagu ta ise vajalikuks peab," lausub Marco Lerman.

Pärast lõike kindlaks määramist on võimalik asuda mõõtude võtmise juurde ning sealjuures paneb meister kirja ka kõik kliendi figuuri eripärad. Ühe ülikonna tegemiseks võetakse umbes 15 mõõtu, sellest neli pükste jaoks. Nüüd konstrueeritakse ülikond ning lõigatakse kangast välja. Edasi paneb rätsep ülikonna kokku esimeseks prooviks. Seejärel tehakse vajalikud muudatused ja õmmeldakse ülikond kokku. Neljandal käigul rätsepatöökotta on ülikond valmis.

Ülikonna hinnad koos riidega algavad 8000 kroonist. Ülikonna kanga meetrihinnad algavad 800 kroonist ja võivad küündida 13 000 kroonini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing