Appi tõttab profist korralooja

Kertu Ruus 01. veebruar 2007, 00:00

USAs tarvitseb vaid helistada elukutselisele korraloojale (professional organizer) ning mõõduka tunnitasu eest saabub professionaalne abi.

1985. aastal asutatud Ameerika Elukutseliste Korraloojate Liidul on praegu umbes 4000 liiget ning see arv kasvab kiiresti. Washingtoni osakonna asepresidendi Kim Oseri sõnul on äri kasvule aidanud kaasa kodu korrastamist propageerivad teleseriaalid, kinnisvarabuum ja üldine tarbimine: ostetakse küll uus asi, aga vanagi pole põhjust ära visata. Samuti hoitakse identiteedivarguse hirmus vanu pabereid.

Susan Hayes, kes hakkas korrastamisteemalisi konsultatsioone andma juba ligi 20 aastat tagasi, rajas nelja aasta eest oma ettevõtte Paperclip Inc. Äri läheb hästi: kasum kasvab igal aastal 25%. Ja mis veel Hayesile meeldib: pooled kliendid kallistavad teda.

Kui Hayes peab oma firmamärgiks huumorimeelt, siis 2001. aastal ettevõtte Dynamic Organizing asutanud IT-taustaga Laura Cambridge'i üheks tugevuseks on elektroonilistes dokumentides korra loomine. Teiste elu korrastamise eest küsib ta 75dollarilist tunnitasu.

Korraloojate kliendisuhted on väga erineva kestusega - mõnetunnistest aastatepikkusteni.

Kim Oseri hinnangul on umbes 85% klientidest eraisikud. Nii Hayesi kui ka Cambridge'i hoole all on aga ka üks mitmesaja töötajaga firma. Hayes organiseerib oma hoolealuses suurettevõttes terve korruse tööd: muudab tõhusamaks üldist ajakasutust, paberimajandust, e-postisuhtlust. Hayes meenutab, et kui ettevõtted suudavad oma töötajaid paremini organiseerida, tähendab see ka suuremat tootlikkust ja rohkem raha.

Palju on ka mikroettevõtteid, kelle kodukontor tahab kordaseadmist. Just sel eesmärgil kutsus Laura Cambridge'i endale appi näiteks tõlkebüroo kaasomanik ja nelja lapse ema Alison Carroll. Nüüd on Carrollil kaks töölauda - üks ettevõtte ja teine kodumajapidamise jaoks.

Teenuse tellijate seas on ka haiglase kogumisvajadusega ning lihtsalt sügavas depressioonis inimesi, kelle masendust neid ümbritsev kaos omakorda süvendab. On neid, kes nutavad ja hüsteeritsevad, kui neil armsaks saanud prahist loobuda palutakse.

Nii abistab Hayes naist, kellel on vajadus koguda kaisukarusid, mida tal on umbes 4000. Tänu Hayesile on ligikaudu 500 mõmmikut nüüd spetsiaalsetel riiulitel ning teine 500 rändas kliendi protestidest hoolimata prügikasti.

Kui küsida elukutselistelt korraloojatelt, mida nad peavad inimeste suurimaks probleemiks, vastavad nad kui kokku lepitult: paber. Kuid asi pole lootusetu. Neli nädalat tagasi aitas Susan Hayes korrastada ühe daami tööpaika, kelle paberipakid olid vallutanud kogu lauaümbruse. Sodi tuli neli konteineritäit, ülejäänu sai korralikult süstematiseeritud. Daami kolleegid vedasid kihla, kaua tolle laud lage püsib. Hayes käis sealt mõni päev tagasi läbi: küünikud kaotasid, laud oli endiselt puhas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing