Dell võttis tüüri taas enda kätte

Tarvo Vaarmets 02. veebruar 2007, 00:00

Dell juhtis omanimelist ettevõtet asutamisest 2004. aastani. Vajalikud majandus- ja äriteadmised ammutas mees õhtusöökide ajal ema-isaga vesteldes. Ema teenis leiba aktsiamaaklerina. Kuigi vanemate tahtel asus Dell 1983. aastal ülikoolis õppima raviarstiks, huvitasid teda hoopis arvutid. Ta muutis, uuendas ja arendas neid ning müüs muuhulgas ka kaastudengitele. Juba esimesel ülikooliaastal oli talle selge, et tahab IBMiga rinda pista, kuna uskus, et suudab pakkuda arvuteid tunduvalt odavamalt kui IBM seda tegi. Järgmisel aastal registreeriski Dell oma ettevõtte ja lahkus ülikoolist. Ta ideoloogia seisnes arvutite pakkumisel otse kliendile, algselt telefoni, hiljem ka interneti teel - see hoidis kulud madalal ja andis pidevalt infot klientide ootustest.

Tänaseks on firma kohale kerkinud aga mustad pilved, mistõttu ettevõtte nõukogu esimehe ametit pidav Dell kihutas juhatuse esimehe kohalt minema Kevin Rollinsi, kelle ta mõni aasta tagasi oma järglaseks valis. Rollins suurimaks tööks sai tuua hädast välja probleemide käes vaevlev ettevõte, mille kasum jäi juba kolmandat korda nelja kvartali jooksul analüütikute ootustele alla. Boonusena pärandas Rollins ka ühikuhindu kärpivale Hewlett-Packardile kaotatud turuosa.

41-aastast Delli ootab mitu väljakutset. Lõppenud aasta teises pooles kaotas ettevõte liidrikoha arvutiturul Hewlett-Packardile. USA valitsus uurib kontserni raamatupidamist. Turuosa tagasivõitmise eesmärgil langetatud hinnad kukutasid ettevõtte kasumimarginaale. Ja arvutitootja Dell peab koos arvutituru kasvuga parandama ka oma mainet, mis kehva klienditeeninduse tõttu kahvatuks on muutunud.

Delli aktsia reageeris uudisele selge tõusuga - järelturul kosus väärtpaberi hind isegi 7,3%. Eile turu avanedes maksis üks aktsia aga 25,35 dollarit ehk 4,7% enam kui eelmise börsipäev lõpus. Investorid loodavad, et Michael Dell suudab oma ettevõtte ellu äratada. Lootusi turgutavad asutajate tagasitulekutest alanud edulood lähiminevikus. Charles Schwabi aktsia hind on pärast Charles Schwabi naasmist ettevõtte juhi kohale 2004. aasta juulis enam kui kahekordistunud, pärast Steve Jobsi taasasumist Apple'i tegevdirektoriks 1997. aastal on iPodi-tootja aktsia hind muutnud aga koguni 15kordseks.

"Meie ettevõte on suutnud alati reageerida väljakutsetele ja võimalustele," teatas Dell üleeile tegevdirektori ametit üle võttes. "Ma olen väga põnevil. Tunnen samasugust energiat ja motivatsiooni nagu 1984. aastal ettevõtet asutades," lisas ta.

Analüütikute sõnul peab Michael Dell esmalt tulema välja detailse plaaniga, kuidas olukorda parandada.

Septembris teavitasid Rollins ja Dell avalikkust plaanist nimega "Dell 2.0", mis tähendab äri kõigi aspektide uurimist ja ükskõik milliste muudatuste tegemist käibe ja kasumi kasvatamise eesmärgil.

"Selles ettevõttes on tohutuid väärtusi. Mõned nendest on viimasel ajal küllaltki peidus olnud - meie töö on need välja tuua," lausus värske juht Michael Dell.

Michael Delli tagasitulek ettevõtet juhtima on Delli jaoks üsna oluline samm. Dell on ettevõttena viimasel ajal tugevasti turuosa kaotanud ning peamine rivaal Hewlett-Packard (HPQ) on seevastu märksa edukamalt tegutsenud. Ettevõtte asutaja naaseb tüüri juurde üsna tähtsal ajal - Microsofti Vista saabumisest oodetakse värskendavaid tuuli ka arvutitootjatele. Kas Dell suudab Delli raskustest välja tuua? Aeg näitab. Kuid ma arvan, et Delli võimalused paranesid selle uudisega tunduvalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing