Investeeri Tallinna börsi asemel fondidesse

Tarvo Vaarmets 14. veebruar 2007, 00:00

"Globaalne investeerimine on tänapäeval sedavõrd soodne ja lihtne, et ühelgi mõistlikul investoril ei tohiks kogu portfell olla paigutatud Tallinna börsile. Arvestades üsna kuumi hinnatasemeid, ei paigutaks ma üle 10% portfellist kodubörsile," ütles investeerimisportaali tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik.

Hansapank Marketsi analüütik Sander Danil soovitab aga esmalt mõelda lihtsalt raha hoidmisele.

"Võib-olla tasuks oodata, ega see ka mingi patt pole. Oodata ja vaadata, mis toimuma hakkab, sest ei pea ju kiirustades raha kuhugi toppima," rääkis ta äsja Eesti aktsiatest raha välja võtnud või seda teha plaaniva väikeinvestori võimalusest.

Teise variandina näeb Danil võimalusi Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiates. Ta tõdes vaid, et ka seal võib varsti mõningast korrektsiooni ja langustrendi näha. "Konkreetset suunda pole turg veel võtnud. Päevasisesed kõikumised on kah suured," mõtiskles ta.

Aga USAsse? "Seal näen liialt selliseid riskimomente. Suundumus on pigem majanduse nõrgenemisele, samas Euroopas see ehk tugevneb," lausus Danil.

Kuigi Parex Asset Managementi finantsturgude analüütiku Janis Pranevicsi sõnul pakuvad Baltimaade börsid pikaajaliselt endiselt väga häid investeerimisvõimalusi, tuleks ka tema meelest siinsetest börsidest praegu eemale hoida.

"Sularaha olemasolu korral oleks hea mõte lihtsalt oodata, kuni hinnad veel langevad, ja siis uuesti osta. Samas taktikaliselt võiks mõelda Balti turgude lühiajalisele vahetamisele arenenud börside vastu, aga siin on risk, et lastakse mööda hea tõus Baltimaades," selgitas Pranevics.

Enam-vähem Pranevicsi juhtnööride järgi on tegutsenud East Capitali partner ja fondijuht Aivaras Abromavicius.

"East Capitali Balti fond on viimase kahe kuu jooksul suurendanud oluliselt sularaha hulka ja kasutanud turu tugevust ülehinnatud ja vähem likviidsete aktsiate müügiks. Meil on väga hea meel näha, et turg tuleb mõistlikumale tasemele," märkis ta.

SEB Eesti Ühispanga analüütik Meelis Angerma aga arvas, et pilk tasuks pöörata USA poole. USA aktsiad pole praegu tema sõnul väga kallid ning ka tema hallatav SEB Geneeriline Farmaatsiafond on USA turule investeerinud.

Hoopis teist meelt oli Sampo Panga analüütik Rainer Änilane. "USA omi ma just ei soovita," sõnas ta, tuues põhjuseks liiga suure riskitaseme.

"Kes tahab rahulikult magada turbulentsel ajal, see ostku fonde," soovitas Änilane, kes tõi välja just Kesk- ja Ida-Euroopa ehk arengumaadega seotud fondid. "Fondi investeerides võib olla päris korralikke kõikumisi, aga arenevate turgude puhul jääb atraktiivseks just kasvumoment," ütles analüütik.

Ka Lepik soovitas väikeinvestoril keskenduda fondidele, kuid kaugemates regioonides. "Minu jaoks on praegu atraktiivsed Aasia ning Lääne-Euroopa," lausus ta.

Mida teha rahaga, mis vabanes Balti aktsiatest? Kui ootus on selline, et lähiajal siiski jätkuvad Balti turgudel positiivsed arengud, hoidke raha näiteks lühiajalisel tähtajalisel hoiusel või rahaturufondis.

Miinuseks on see, et tootlus on madal ja jääb kindlasti inflatsioonile alla. Rahaturufondi puhul võrrelge tootlust lühiajalise hoiuse intressiga. Kui börs on languse järel stabiliseerunud või võtnud suuna üles, ostke aktsiad tagasi.

Kui tahaks siiski teenida rohkem, kuid ei tea, kus seda tõusu otsida, võib hajutada investeeringud sedasi: 20% IVV, 40% EFA ja 40% EEM. Sellisel teel saate vaid kolme indeksiaktsia ostuga käia kaasas USAs, teistel arenenud turgudel ja arenevatel turgudel toimuvaga. Neisse kolme fondi raha paigutades on see sisuliselt ära hajutatud 1600 ettevõtte aktsiate vahel. Selliseid tõuse nagu Olympicu aktsialt nendelt laiadelt indeksitelt muidugi oodata ei maksa.

Nende indeksiaktsiatega tehingute tegemine on lihtne. Tehingut saab teha nende maaklerifirmade ja pankade juures, kes vahendavad USA aktsiaid. Tehingutasude miinimumid on 175-300 krooni + 0,2-0,3% tehingu summast.

Et toit liiga üheülbaline poleks, võib ju vürtsiks midagi äkilisemat lisada - olgu siis Kesk- ja Ida-Euroopast, Kesk-Aasiast või mõnest muust piirkonnast, millesse on usku.

Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene suhtub börsilangusesse külma närviga, sest on kindel, et tema Tallinna Kaubamaja aktsiad väga suurt langust ei näe.

"Ei ole midagi müünud, suhtun rahulikult. Olgem ausad, ostsin vist 200 aktsiat alles hiljuti juurdegi," rääkis ta. Aga mingit hirmu siis pole? "Olen jälginud, kuidas on toimunud ettevõtte äritegevus viimastel aastatel, nii käibe- kui ka kasuminumbreid ja laienemisplaane," sõnas ta ja vihjas, et on nähtuga rahul ega usu oma investeeringu kaotamisse.

Pärimise peale, kas ta soovitaks mõnda fondi, kuhu raha panna, vastas Nõgene: "Fondides oli kunagi raha, aga olen riskialtim inimene ja fondid on ju väga hajutatud värk. On tõsi, et riske peab maandama, aga olen ise nõus rohkem riskeerima." Nõgesel on ka ühe Norra firma aktsiaid.

Langus ei tulnud sugugi üllatusena. Kainet mõistust aitasid säilitada foorumites ning trükimeedias avaldatud arutlused olukorra ebanormaalsusest ja languse tekke järjest suuremast tõenäosusest.

Väljumisele olin juba mõnda aega varem mõelnud. Merko kui oma portfelli kõige vähem likviidse aktsia otsustasin müüa osadena 5. nädala lõpus ja 6. alguses ja nendega õnnestus tabada väljumiseks kõige sobivam hetk. Kaubamaja puhul kavatsesin müügiga oodata kuni tulemuste avaldamiseni 20. veebruaril ja Tallinki positsiooni ei kiirustanud realiseerima aktsia viimase aja ilusa tõusukursi pärast. Viimased kaks panin müüki esimeste langusilmingute järel ja kaotasin nendega pisut kasumit.

Usun, et langusruumi Tallinna börsil on ja mõnda aega korrektsioon veel kestab. Olukord, kus aktsiahinnad tuginesid valdavalt tulevikulootusele ja suurele ostuhuvile, vajas normaliseerumist ja see jõudis nüüd kätte. Loodan, et mõnekuise languse järel olukord stabiliseerub.

Mingi osa vabanenud vahenditest paigutan kindlasti tulumaksu optimeerimise eesmärgil pensioni 3. sambasse. Samuti kaalun võimalust investeerida osa aktsiafondidesse. Üks perspektiivne piirkond tundub olevat Ukraina, kuid üritan riskide hajutamise eesmärgil välja valida ka teiste riikide aktsiaid sisaldavaid fonde. Otse välisbörside aktsiatesse raha paigutada ma ei kavatse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing