Ooperi 'La Wally' esmaettekanne Eestis

Kersti Inno 16. veebruar 2007, 00:00

Euroopa ooperipäevade raames saab täna Estonia kontserdisaalis nautida Alfredo Catalani ooperi "La Wally" kontsertettekannet.

Viimastel hooaegadel on Estonias esitatud kontsertettekandena mitu vähem tuntud, kuid hinnatud ooperit, mida on kiitnud nii publik kui ka kriitikud.

Alfredo Catalani ooper "La Wally kõlab Eestis esimest korda.

"Suurepärane muusika, rolle nii külaliste näitamiseks kui ka omadele laulmiseks. Samas oleks lavastus küllaltki probleemirohke, ja eks võib-olla pisut aegunud libreto tõttu seda ooperit ka maailma teatrite laval liiga sageli ei näe. Aga miks ka mitte kaasa elada lubamatu armastuse loole ja selle traagilisele lahendusele," kommenteerib valikut ooperi muusikaline juht ja dirigent Arvo Volmer.

Alfredo Catalani (1854-1893) oli mõistatuslik isiksus Itaalia ooperi ajaloos, kellest loodeti mantlipärijat Verdile.

"La Wally" on tema viimane ja parim ooper, mis paistab silma kaunite meloodiate ja värvika instrumentatsiooniga. Eriti nauditavaks muudab ooperi helilooja oskus kujutada sündmusi, karaktereid ja loodust detailideni viimistletud muusikalistes pildikestes, mida ühendab Catalanile omane intiimsus ja Itaalia vokaalmuusika lüürilisus.

Pärast esietendust 1892. aastal Milano La Scalas sai ooper "La Wally" hitiks, millel polnud kahjuks pikalt edu. Itaalias esitatakse ooperit küll regulaarselt, mujal siiski harva, peamiselt kontserdilaval.

Nagu Arvo Volmer mainis, võib põhjuseks olla ooperi probleemsus lavastamisel, sest tegevustik toimub vaheldumisi mägedes ja all külas, rääkimata lumelaviinist, mis ooperi saatuslikult lõpetab.

Catalani loomingut ja tema ooperit "La Wally" hindas kõrgelt legendaarne Itaalia dirigent Arturo Toscanini, kes andis koguni oma kahele lapsele Wallyle ja Walterile nimed Catalani ooperitegelaste järgi.

Tallinnas esitavad ooperit Heli Veskus, Emil Ivanov Bulgaariast, Kristine Gailite Lätist, Helen Lokuta, Leonid Savitski, Aare Saal ja Priit Volmer.

Ooperi kontsertettekandega tähistatakse ooperi 400. sünnipäeva ning ühtlasi Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri ja ooperikoori 100. sünnipäeva.

Ettekanne toimub Euroopa Ooperipäevade raames, mis jätkuvad Estonia teatris veel kahel päeval.

Laupäeval etendub Rossini ooper "Tuhkatriinu", mille eel tutvustavad selle peaosalised etenduse sünnilugu. Pühapäeval kell 12-15 pakub Estonia perepäev palju meelelahutuslikke ja harivaid ettevõtmisi kogu perele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing