Nädal Peeter Raidla pilgu läbi

Peeter Raidla 23. veebruar 2007, 00:00

Ärkasin esmaspäeval uneniiskena. Öised õudusunenäod olid oma töö teinud. Silmad lahti, ei suutnud ma enam meenutada, kas mulle olid end ilmutanud Tarantino "Marukoerad" või nõukogudeaegsete teismeliste iidolid filmist "Tabamatud tasujad". Nähtavasti oli tegu mingi seguga - musta riietunud inimesed astusid välja udust, nende kannul lippude lehvides vedur.

Meenusid veel mõned unenäokatked. Üks tabamatutest, nende pealik oli kroonijuveelide jahil jõudnud rahakappide manu ja lubas kõik kroonid rahvale välja jagada. Ent juba oli ta kätte haaranud dirigendikepi ning kummutas kõik algkooli matemaatikatundides õpitud tõed. Silme ette ilmusid kummastavad graafikud.

Tegu oli kõige ehtsama graafilise imega - kui 11 700 vastsündinut kujutas viiest inimesest koosnev tulp, siis 12 500 imiku kujutamiseks läks vaja juba väljakutäit rahvamassi. Unesegane tunne kadus hoobilt.

Õiguskantsler Allar Jõks kinnitas sama päeva Postimehe esiküljel, et seda polegi võimalik teada saada. Sest õudusunenägusid tekitava valimisreklaami rahastamist katab siiani saladuseloor. Jõksi ponnistused olukorda murda on tühja jooksnud.

Esmaspäeva lõuna paiku andis Riigikogu sellele järjekordse tagasilöögi, jättes erakondade rahastamise kontrolli puudutavad seadusemuudatused päevakorda võtmata. Just vahetult enne seda, kui Jõks parlamendi kõnetooli pääses.

Jäänud on veel viimne kants - riigikohus. Ehk suudab tema pakkuda võimaluse tuua erakondade rahastamise räpaste skeemide päevavalgele? Seni aga ilmuvad jätkuvalt valimiskirjad, mille üllitamiseks vajalik raha tuleb ajakirja ainsa kommertsreklaami ostnud K-nimeliselt ettevõttelt. Pole ju kellegi asi, kas maksad reklaami eest tavakohased 30 000 või hoopis 300 000 krooni.

Või emiteerid hoopis uued võlakirjad, mille ostjate nimesid K-erakond juba aastaid luku taga hoiab. Meedia täiesti uut taset näitas aga sel kolmapäeval TV3, kus K-erakonna reklaami vahele oli reklaami müüdud. Huvitav, kas see raha läks erakonna või telekanali kaukasse?

Aga nädalast veel. Finantsinspektsioon tuli välja ettepanekutega pensionifondide valitsemistasusid alandada. Ei usu, et need läbi lähevad. Seda enam, kui heita pilk pankade kasumi kujunemisse.

Näiteks Hansapanga Grupi kõigist tuludest moodustavad teenustasud koguni 31 protsenti. Eelmisel nädalal avalikustatud Hansapanga Grupi läinud aasta neljanda kvartali puhaskasum oli 1,6 miljardit krooni, mis tähendab, et pelgalt kolme kuuga koguti oma klientidelt teenustasuna ligi pool miljardit krooni. Selle eest, et kliendid oma raha julgesid kasutada.

Eesti panganduse eksohjaja Vahur Kratf astus sel nädalal Nordea Panga juhina lehejuhtide kildkonda, üllitades juba teist korda kaheksaleheküljelise Majandaja.

Eksmajandusminister Jaak Leimann võtab seal kenasti kokku erakondade valimiskampaania: "Tõenäoliselt on erakondade valimisprogrammide majandusosa koostamisel mõeldud rohkem häälte püüdmisele kui sellele, mida on vaja teha. Tulemuseks on pigem lüürika kui proosa."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing