Tüüri ülimenukas klaverikontsert jõuab täna kodupubliku ette

Kersti Inno 23. veebruar 2007, 00:00

Teose esiettekanne Frankfurdis oli ülimenukas ja leidis ajakirjanduses rohkesti vastukaja.

"Teose dramaatilist sündmusterohkust ning orkestri ja solisti intensiivset kahekõnet ning laia instrumentaalset värvipaletti arvestades sobib Erkki-Sven Tüüri klaverikontsert hästi sissejuhatuseks uue muusika valdkonda, iseäranis noortele.

Pianist Thomas Larcher, kes on samuti tunnustatud helilooja, näib rõõmuga sukelduvat kolleegi kõla- ja kontrastiotsingutesse, otsekui oleks tegemist eksperimentaalse sisekaemusega," kirjutas Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dirigeeris Paavo Järvi, kes on 2006.-2007. a hooajast Hesseni ringhäälingu sümfooniaorkestri peadirigent. Esiettekandel soleerinud Austria pianisti Thomas Larcherit on Eesti publikulgi võimalus seda teost esitamas kuulda. Thomas Larcher on mitmekülgne muusik - lisaks pianisti- ja heliloojakarjäärile tegutseb ta ka õpetaja ning muusikafestivalide korraldajana.

Erkki-Sven Tüüri kinnitusel teostuski üle kümne aasta küpsenud klaverikontserdi idee tänu pianisti innukale ja intensiivsele pakkumisele.

Viimased neli-viis aastat on Tüür kasutanud teistsuguseid häälejuhtimise printsiipe, nimetades seda tinglikult vektoriaalseks meetodiks.

Helilooja enda arvates on ta klaverikontserdis saavutanud uut meetodit järgides kõige rahuldavama tulemuse.

"Klaverikontsert on värvilisem kui teised teosed ja samal ajal läbipaistvam, väga sujuvate ja voolavate üleminekutega, lainelise arenemisprintsiibiga," avab ta.

Helilooja on sõnastanud ka teose muusikavälise idee: "Indiviid proovib maailma muuta, aga ta ei saa teha muud, kui muuta iseennast, ja märkab siis, et maailm on muutunud."

Kontserdi teises pooles kõlavad Eino Tambergi 1957. aastal loodud "Sümfoonilised tantsud", mille esiettekanne toimus sama aasta detsembris Riias ERSO esituses. Teoses on kesksel kohal rahvamuusika intonatsioonid. Evi Arujärv on kirjutanud: "Kolm tantsu moodustavad otsekui kärarikka sümfoniseeritud tantsumaratoni, käivitajaks eufooriline liikumiskihk ja sihiks lõppematu kulminatsioon."

Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit juhatab täna Olari Elts.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing