Kuidas teenindada kasvavaid kaubamahte?

Kristo Kiviorg 28. veebruar 2007, 00:00

Via 3L, kes eelmisel aastal käitles kaupu kolmel aadressil paikneval kümnel laopinnal korraga, toimetab nüüd kahes laos: ühes ladustatakse tööstus-, teises toidukaupu.

"Selliselt tegutsedes pole sünergiat kaotsi läinud. Kaupade loogilisem paigutus ning sellest johtuvalt väiksem ajakulu on aidanud meil hoolimata mahtude kasvust säilitada endist töötajate arvu. Lisaks uuele laole oleme ümber korraldanud ka tarnegraafikud," andis viimase aja muutustest ülevaate ettevõtte logistikadirektor Rünno Kaiva.

Tööjõu ressursi ümbermängimise tulemusena tarnitakse Eesti suurematesse linnadesse Tallinna, Pärnu, Tartu endiselt 24tunnises ajagraafikus, ülejäänud Eestisse jõuavad kaubad 48 tunniga.

Kolmandiku ulatuses oma laopindu laiendanud ASi Mecro logistikajuhi Alo Bernsteini hinnangul on nende jaoks kõige olulisem, et enne kevadhooaja algust ei oleks ladu liialt üle koormatud.

"Et seda ei juhtuks, kasutasime möödunud hooajal koostööpartnerit, kes peale sesoonse kauba ladustamise tegeles ka selle jaotusvedudega. Logistikapartneri kaasamine sundis meid küll pühendama rohkem aega administreerimisele, kuid lõppkokkuvõttes võimaldas meil hooajal ka 30% käibekasvu korral vältida lao ülekoormusest tekkivaid probleeme ja hoida kulud kontrolli all," sõnas Bernstein.

Töö optimeerimiseks on Mecro vähendanud komplekteerimisaegu kaupade parema markeerimiskorralduse ning toodete adresseerimisega. Lisaks on tagatud erinevate tõstukite, virnastajate ja käsikahvelkärude olemasolu.

Juba pikemat aega on Rautakesko AS kasutanud kaupade komplekteerimisel raadioterminale, mis on vähendanud komplekteerimisvigu, säästnud aega, tõstnud töö efektiivsust ning ühtlasi kliendirahulolu.

"Kuigi firma käive on iga aastaga jõudsalt kasvanud, oleme pidanud juurde võtma vaid mõned laotöötajad. Prioriteediks on olemasoleva töö ümberkorraldamine ning seeläbi senistele töötajatele suurema tasu maksmine, mitte uute töötajate juurde võtmine," nentis Rautakesko logistikajuht Indrek Reismann.

Mida toob aga lähem ja kaugem tulevik?

Rünno Kaiva prognoosib järgnevateks aastateks sarnase turuolukorra jätkumist.

"Segmendis, kus meie töötame, olulisi muutusi peale kaubamahtude kasvu ning tööjõu kriisi süvenemise järgmise 5-10 aastaga ei toimu."

Alla 10 000kroonise netopalgaga enam laotöötajat ei leia. "Laotöötajate töötasu koosneb fikseeritud ja motivatsiooni osast, fikseeritud tasu moodustab 70%," selgitas Alo Bernstein ASist Mecro.

Nii Alo Bernstein kui ka Rünno Kaiva Via 3List nimetavad 10 000kroonist netokuutasu piiriks, millest vähem makstes ei ole lootust leida korralikku, oma tööst lugu pidavat laotöötajat.

Üha enam otsivad firmad vastava ala töötajaid venekeelse elanikkonna hulgast, panustades ennekõike venekeelsesse reklaami. Seetõttu võib ka välja lugeda tööjõumahukamate ettevõtete koondumise Lasnamäe lähiümbrusse.

Reklaame paigutatakse bussidesse, trollidesse ja trammidesse, kust on võimalik potentsiaalset sihtrühma kõige tõenäolisemalt tabada. Palju rakendatakse ka taktikat, kus olemasolevaid töötajaid premeeritakse uue töötaja ettevõttesse toomise eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing