Keskerakond tasub võla salajastele laenuandjatele

Martin Hanson 01. märts 2007, 00:00

Erakond emiteeris 2003. aastal 10 miljoni krooni eest 100 võlakirja ehk võttis emissiooni korraldanud LHV-lt laenu. 2007. aastal märtsis sai neist 10 lunastatud ja 90 pikendatud märtsini 2007. Emissiooni täismahust jäi toona puudu 18 000 krooni, kui uskuda majandusaruannet. Kes võlakirju ostsid, ei avalda erakond endiselt, küll aga on spekuleeritud, et neid ostsid ärimehe Oliver Kruuda, Toomas Annus ja Urmas Sõõrumaa.

"Otsus on tulnud ning võlakirjad lunastatakse. Vahendid on erakonnal olemas ning me lõpetame LHVga koostöö. Ühesõnaga, maksame võla tagasi. Toetajaid on piisavalt, et oma võlad kustutada, ning samuti oleme saanud suuremat toetust riigieelarvest," sõnas Keskerakonna peasekretär Kadri Must eile. Ta lisas, et erakond ei ole kasumit teeniv ettevõte ning valimisaasta on raske, kuid erakond suudab säilitada oma maksejõu.

"Aasta tagasi teatasime, et lunastame, oleks ka võinud veel pikendada võlakirjade tähtaega, kuid meie valik oli parem," sõnas Must ning lisas, et erakonna võlakirjade ostjaid ei ole ikka teada, kuna võlaandja oli LHV ning nemad teavad, kes võlakirju ostsid ja intressitulu teenisid.

Must ütles, et ehk on nimekiri kättesaadav maikuus kinnitatavas erakonna majandusaasta aruandes. Hinnanguliselt on võlakirjade intressimäär 5-7% aastas.

Keskerakond on öelnud, et emissiooni näol on tegemist tavalise laenuturu finantsinstrumendiga, millega oli paindlikum raha kampaaniaks laenata. Erakond kulutas 2003. aastal kokku valimiskampaaniaks ligi 22 miljonit krooni.

Siiamaani on Keskerakonnal tasumata ka Merko Ehituse juhi Toomas Annuse ja turvaärimees Urmas Sõõrumaaga seotud investeerimisfirma Rannailu 3 miljoni krooni suurune tagatiseta laen, mille erakond sai juba 2002. aasta lõpus. Musta sõnul on laenu tagasimakse tähtaeg 2007. aasta detsember.

Toompeal oma maja soetamiseks võetud laenu jääk peaks praegu olema 1,7 miljoni krooni kandis.

LHV partner Rain Tamm ütles neli aastat tagasi: "Keskerakonna võlakirjad on tagatiseta, kolme aasta pärast peab Keskerakond seega lunastama 10 miljoni krooni eest võlakirju. Intressi peab erakond aga maksma iga aasta." Eile Tammelt kommentaari saada ei õnnestunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing