Risk õpetab valusalt

Peeter Teder 02. märts 2007, 00:00

Eesti väärtpaberites langusele panustada on üsna keeruline ja riskantne - aktsiate laenamist ja müüki ehk nn lühikeseks müüki Eesti väärtpaberiturul vähemalt tavainvestoritele ei ole. Seega on üks väheseid võimalusi osta müügioptsioon. Müügioptsiooni ostmine on aga väga riskantne tegevus - võib kergesti kaotada kogu investeeritud raha.

Optsioon tuleneb ingliskeelsest sõnast option - võimalus. Ja müügioptsioon tähendabki võimalust müüa aktsiaid kindla hinnaga. Oma olemuselt võib optsiooni võrrelda kindlustusega. Teatud rahasumma ehk optsioonipreemia eest on võimalik fikseerida hind, millega aktsiad hetkel kauplevad. Hinda on Tallinnas võimalik fikseerida kuni pooleks aastaks. Kui aktsia hind langeb optsioonipreemiast rohkem, õigustab kindlustamine ennast ära. Kui aktsia hind langeb vähem, on optsioonipreemia puhul tegemist kuluga.

Enamasti leiab optsioon kasutamist spekuleerimiseks. Kusjuures spekuleerida võib nii tõusule kui ka langusele. Optsiooni väärtust mõjutavad mitmed tegurid. Olulisemad tegurid on aeg, intressimäär ja aktsia kõikuvus ehk volatiilsus. Et volatiilsus on Eestis kõrge, siis on ka optsioonid Tallinna börsi aktsiatele suhteliselt kallid.

Mina olen tänavu panustanud Tallinna aktsiate langusele kahel korral. Olen juba eelmise aasta novembrist arvamusel, et aktsiate hinnad on mullistunud ja neis on piisavalt õhku, mida välja lasta. Käesoleval aastal ongi hinnad hakanud ka langema.

Esimest korda võtsin müügioptsiooni Baltika aktsiale. Ostsin ühekuulise müügioptsiooni tasemele 340 krooni ühe Baltika aktsia kohta 24. jaanuaril. Tallinnas on minimaalseks ostukoguseks 10 lepingut ja just nii suure koguse optsioone ostsingi. (1 leping on tehtud 100 aktsiale, ehk kokku ostsin optsioone 1000 aktsiale.) Minu portfellist moodustas optsioon ostuhetkel 5 protsenti. Optsiooni ostmise hetkel maksis Baltika aktsia 413 krooni. Optsioonide tähtaeg on kuu kolmas reede. See tähendas, et kui ostsin optsiooni jaanuari lõpus, siis ühekuulise optsiooni tähtaeg oli veebruari kolmas reede ehk 16. veebruar. Enne seda tähtaega Baltika aktsia hind langeski. Hind kukkus päeva sees korra 338 krooni alla ja tänu ajaväärtusele oli optsioon ühel hetkel isegi tugevas plussis, kuid magasin õige hetke otseses mõttes maha ja Baltika aktsia kosus. See tähendas, et optsiooni väärtus hakkas taas sulama ja lõppkokkuvõttes tuli minu makstud optsioonipreemia kirjutada korstnasse. Minu portfelli väärtus kahanes mõne nädalaga 5 protsendi võrra.

Teist korda panustasin langusele Eesti Ehituse aktsiaga. Üks põhjus, miks just sellele väärtpaberile otsustasin müügioptsiooni võtta, oli, et aktsia ostupool paistis nõrgana. Ostsin müügioptsiooni 20. veebruaril tähtajaks 16. märts. Optsioonipreemia, mille ära maksin, moodustas viiendiku minu portfellist. Eesti Ehituse aktsia hind kõikus sel ajal 210 krooni all.

Kaks päeva pärast optsiooni ostmist ringlesid turul kuulujutud, et Eesti Ehituse kohta on tulemas tähtis uudis. Töökaaslased soovitasid mul optsioon "kinni panna", kuid mina hoidsin seda kangekaelselt edasi. 22. veebruaril tuligi Eesti Ehitus välja teatega, et ütleb üles Grove Investiga sõlmitud Lutheri kvartali ehituslepingu. Lepingu kogumaht oli 210 miljonit krooni + käibemaks. Lepingu ülesütlemise põhjus oli puuduv dokumentatsioon, mille tõttu ehitustegevust ei olnud võimalik jätkata. See andis Eesti Ehituse aktsiale negatiivse alatooni.

Kolmapäeva hommikul tegid aktsiad läbi suure kukkumise. Mingil hetkel oli Eesti Ehituse aktsia isegi üle 13 protsendi miinuses. Aktsia aga hakkas kosuma ja otsustasin oma positsiooni sulgeda.

Sain päris ilusa kasumi, mis korvas isegi Baltika optsioonist teenitud kahjumi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing