Mõtteid koduaia värskendamiseks

Kadi Karro 05. märts 2007, 00:00

Iga maastik küpseb aja kulgedes, nõnda ka aiamaastik. Ajas muutuvad aia koostisosad: puud kasvavad suuremaks ja lisavad aeda rohkem varju, põõsad võivad oma algsest kompaktsest vormist välja kasvada ning aia ilme muutub sellega seoses päris palju.

Inimese elustiilgi muutub ja mõningaid elemente, mis aeda paigutatud - näiteks laste kiik või liivakast - ei pruugita enam kasutada. Või olete hoopis vana aiaga maja uued omanikud ning soovite üht-teist oma vajaduste ja soovide järgi ümber muuta? Ükskõik kui hästi aed kunagi planeeritud sai, vajab ta ikka aeg-ajalt ümberkorraldusi.

Et midagi üldse muuta, tuleb kõigepealt väga ausa sisevaatluse teel selgeks teha, mis olukord aias on. Muutused aiamaastikus toimuvad enamasti märkamatult, seetõttu tuleks alustuseks saada ülevaade näiteks valguse-varju aladest ja teistest füüsilistest muutustest aias. Võib-olla on muutunud enam kasutatavad liikumissuunad aias või olete toonud aeda mööblit juurde ja fookuspunktid pole vaataja suhtes enam õiges asukohas jne. Harjumuspärastest mõtetest võiks vahelduseks eemalduda: kujutage ette, et olete justkui aia uhiuus omanik ning vaatate kogu piirkonda nii objektiivselt kui võimalik. Nõnda selguvad võimalikud probleemid ning saate alustada aia värskenduskuuriga.

Aluseks saab võtta aiale kunagi koostatud plaani - olgugi et kehtiv situatsioon võib hoopis muutunud olla. Kui aga aial pole kunagi plaani olnudki, on nüüd viimane aeg see joonistada. Olenevalt aia suurusest ja sellest, kui detailselt soovite seda teha, võite plaani ise joonistada või paluda appi aiakujundaja.

Isegi kui jätate aia ümberkujundamise spetsialistile, tehke mõtetes valmis ideekava, millisena sooviksite oma aeda lõpuks näha. Plaane ei pea tegema tingimata kogu aia jaoks korraga. Võite ette võtta ühe või kaks aiatsooni ning ülejäänutega jätkata aasta või paari pärast.

Üks suuremaid muutusi, mis aia märkamatult vallutab, on puude ja põõsaste sirgumine. Lihtsamal juhul saab puude-põõsaste oksi kärpida, et parandada maapinnal kasvavate taimede valgustingimusi.

Ekstreemsematel juhtudel, kui näiteks liiga palju puid on istutatud üksteisele liiga lähedale (või on nad kunagi lihtsalt niimoodi kasvama läinud), tuleks kaaluda mõne mahavõtmist. Viimasel juhul võiks konsulteerida juba spetsialistiga, et mitte liiga teha ülejäänud aia asukatele.

Samuti kehtivad puude mahavõtmise kohta seadused, mida peab kindlasti järgima, eriti linnaaedades.

Puudealused peenrad võiks asendada näiteks lillekastide ja -pottidega, mille tarvis võib kas või mõned augud puu alla süvistada, et taimede hooldamine lihtsamaks muuta.

Ülekasvanud põõsaid saab enamasti päris edukalt kärpida, aga kui leiate, et nende koht pole päris õige (tülikad juurevõsundid, kehvad valgustingimused vms), siis võite kaaluda ka põõsaste väljajuurimist ja/või uutega asendamist.

Peaaegu igal kodul on oma probleempiirkonnad. Tihti on need maja põhjaküljel, maja ühel küljel asuva jalgtee ääres või garaaži/kuuri ümber.

Esimese tegevusena võiks ette võtta suurpuhastuse aias. Nii selgub, kas teekatted vajaksid uuendamist või parandamist, kas peenrad vajaksid uut multši või on astekivide vahele vaja uut killustikku.

Maja põhjakülge, kuhu päike ei paista, saab ergastada näiteks erinevate konteineritega, kuhu võiks istutada põnevaid varjutaimi. Inetud ja võõra silma jaoks ebaolulised paigad ning rajatised võiks varjata näiteks võreseintega, kuhu äärde istutada ronitaimi.

Selleks võiks olla põnev element või taimegrupp, mis torkab ülejäänud aiast hästi silma. Väikeses aias piisabki ühest pilgupüüdjast, suuremasse aeda võib neid paigutada rohkem.

Hästi sobib aia fookuseks üksik erilise võrakujuga taim või põnev taimeistutus, aga ka näiteks väike purskkaev või veekosk, skulptuur või kunstitaies - mida parajasti kellegi fantaasia suudab luua. Suuremas aias saab pilgupüüdjaid paigutada aia erinevatesse osadesse.

Näiteks jalgtee laiendusse saab paigutada erineva suurusega lillepotte, madalamate lilledega peenra keskele võib luua kõrgematest taimedest kauni grupi ja mängida näiteks värvikontrastidega jne.

Ka ehiselemendid, nagu suured kivid, antiikne postament või kuju, tagasihoidlik modernne taies on suurepärased pilgupüüdjad aias, kui need õigesti eksponeerida. Elementide taust ei tohiks kindlasti lämmatada üksikobjekti omadusi, pigem peab olema võimalikult neutraalne.

Kui soovite aeda paigutada pergola või aiamajakese, võib ka sellest saada kaunis pilgupüüdja, eriti kui seda täiendada õitsvate ronitaimedega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing