Et kallis õhk ei lendaks tuulde

Ando Vendel 07. märts 2007, 00:00

Tehase moderniseerimise käigus uuendatakse tavaliselt ka suruõhusüsteemi. Kuid suruõhu spetsiifilise iseloomu tõttu ei ole sellise süsteemi optimaalne ümberehitamine kuigi lihtne.

Suruõhu tootmine nõuab suurel hulgal energiat. Juba väikesed vead süsteemi konfiguratsioonis võivad tingida suuri rahalisi kaotusi just tarbetult kulutatud energia tõttu. Teadmised sellest, kui suured need kaod võivad olla, pole laialt levinud.

Õhusüsteemi ebaõige haldamine võib samuti põhjustada paigalduselementide kiiret kulumist, mille tagajärg on pahatihti tootmise seisak. Paljud ettevõtted on sõlminud oma õhusüsteemi hooldamiseks alalise lepingu, kuid tavaliselt ei puuduta see süsteemi optimeerimist.

Ingersoll Rand on üks kogenumaid suruõhusüsteemi komponentide tootjaid, kes valdab sobivaid töövahendeid ja meetodeid süsteemi terviklikuks optimeerimiseks.

Ettevõtte Euroopas tehtud uuringud näitavad, et tegelikest säästmisvõimalustest on teadlikud vähem kui 10% tehaste juhtivtöötajad. Viimase seitsme aasta jooksul on ainult 17% tehastest teinud oma suruõhusüsteemi auditi. Kuigi mõnikord analüüsitakse kompressori koormuse muutmise mõju, jäetakse teised olulised tegurid tähelepanuta.

Esimene samm kokkuhoiu suunas on energiasäästlike kompressorite soetamine. Edasi tuleb korraldada suruõhu korrektne kasutamine. Hinnangute kohaselt kasutatakse efektiivselt ära ainult 20-60% suruõhust.

Kogutud andmete alusel suudavad spetsialistid tuua välja sobivad lahendused, valida sobivad süsteemielemendid ja juhtsüsteemi. See puudutab ka suruõhumahuteid ja süsteemi survet kontrollivaid klappe.

Spetsiaalne klapp, mis on ühendatud sobiva juhtseadmega, võimaldab süsteemi survet korrektsel tasemel stabiliseerida täpsusega +/- 0,05%. See on võimalik, sest arvesse ei võeta ainult varustuse, vaid ka tarbimise andmeid.

Selle tulemusena saab kulusid kokku hoida ning lisaks kasvab ka ettevõtte tootlikkus, kuna õhu kvaliteet on parem ja õhuvarustus töökindlam.

Tuntud Suurbritannia jäätisetootja Sidoli & Sons palus konsultatsiooni seoses oma kompressorite optimaalse juhtimisega.

Süsteem sisaldas mitut kompressorit võimsusega 15-30 kW, mis tootsid kas 6,5- või 13baarist suruõhku. Auditi tulemusena leiti, et vajalikud survetasemed on 6 ja 10 baari. Juhatus otsustas väljapakutud uuendused ellu viia ning vahetas kõik vanad kompressorid ühe vastu, milleks oli Nirvana 75.

Süsteemi lisati rõhukorruti 13 baari saavutamiseks ja süsteemi surve juhtklapp PACE 2. Tänu energiasäästule teenisid uued paigaldised (kogumaksumus umbes 37 000 eurot) ennast tagasi kahe ja poole aastaga. Lisaks on uus süsteem töökindlam ja seda on lihtsam hooldada.

Meditsiiniseadmete tootja Membrana vajab oma tootmisprotsessis väga kõrge kvaliteediga suruõhku.

Pärast auditit pakuti neile võimalust 10aastase lepinguga vähendada õhutarbimist, stabiliseerida surve, parandada töökindlust ja suurendada efektiivsust.

Eelmised kompressorid vahetati kaheastmeliste SSR-mudelite ja Nirvana vastu - kasutusele võeti sobivama suurusega suruõhumahutid ning paigaldati juhtklapp Intelliflow. See tasus ennast ära 18 kuuga. Membrana kontrollis süsteemi Intelloflow väärtust lihtsa katsega. Pärast by-pass (möödaviigu) -klapi avamist tarbisid kompressorid suurenenud kunstliku tarbimise tõttu 22 kW võrra rohkem energiat.

Firmas Premier Foods Company võimaldas klapi Intelliflow lisamine olemasolevale süsteemile (tehase tööd seiskamata) alandada süsteemi survet 7 baarilt 5,6 baarile. Tänu sellele ei olnud ettevõttel vaja osta lisakompressorit ning saavutati aastane kokkuhoid 22 500 eurot. Investeeringu tasuvusaeg oli vähem kui 18 kuud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing