Maailmas süveneb nõudlus lehtmetallist toodete järele

Ain Alvela 07. märts 2007, 00:00

Aivar Kärmas on seda meelt, et ennekõike aitab ettevõtte tootlikkust tõsta töötajate motiveerimine ja tootmise automatiseerimine. Peab arvestama, et ka tipptasemel moodne tööpink vajab operaatorit, kelle oskustest tegelikult sõltub tööpingi efektiivne töö.

Automatiseerimine võib olla küll suhteliselt kallis, aga tööjõukulude pideva kasvu valguses usub Aivar Kärmas, et hiljemalt kolme aasta pärast on see ennast ära tasunud.

Favorile juba kümmekond metallitöötlemise tööpinki tarninud Ama-Prom Groupi tegevdirektor Tõnu Tibbing märgib, et kui esimese Amada pingi kümme aastat tagasi ostis ettevõte Ama-Promilt võib-olla juhuslikult, siis nüüdseks on Favorist on saanud Ama-Promi üks suuremaid kliente.

Favori tootmises on kasutusel kolme tüüpi pinke - giljotiin lehtmetalli lõikamiseks, neli painutuspinki ja kolm revolverstantspinki.

Tibbingu hinnangul väljendub painutuspingi tootlikkuse tõstmine mitte niivõrd seadme töökiiruse suurenemises kui ennekõike programmeerimise kiirendamises. Revolverstantside puhul on aga määravaks uute pinkide suurem töökiirus vanadega võrreldes.

"Kõige uuema Amada EM 25-10 pingi löögikiirus on oma neli korda suurem vana Aries pingiga võrreldes, pluss veel ka seadistamise kiirus on muidugi parem," iseloomustab Tibbing. "Kui stantspingid suutsid teha 150 lööki minutis, siis uued seadmed võimaldavad juba tuhandet lööki minutis." Uute pinkide kiire töö on saavutatud tänu loobumisele tavapärasest hüdraulikast, mis on asendatud elektrilise juhtimsiega.

Favori turundusjuhi Pille Põrki hinnangul võib õige pea nii Favori kui ka paljude teiste tööstusettevõtete arengut pärssima hakata tööjõupuudus. Juba praegu on väljaõppinud spetsialisti võimalik enda juurde meelitada vaid konkurendilt üle ostes.

"Inimeste firmas kohapeal koolitamisega peab leppima, sest koolipingist tulijatel vajalikke oskusi ei ole," nendib Aivar Kärmas. "Samas on võõrtööjõu Eestisse toomine vaid hädapärane ajapikendus. Lahendus peitub uute tehnoloogiate rakendamises ja selle läbi tootlikkuse tõstmises."

Ta lisab, et ettevõtte äriedu nimel on oluline ka töötajate teadlikkuse parandamine - edumeelses firmas peab olema õppimisele orienteeritud õhkkond.

"Alustada tuleb lihtsatest asjadest. Nii on töötajale sageli üllatav teada saada, et oma töökoht tuleb korras hoida," täiendab Pille Põrk.

Mis puutub allhankele orienteeritud ettevõtete jätkusuutlikkusse, siis leiab Kärmas, et selline variant on suurele osale Eesti tööstusettevõtetest parim lahendus.

"Et luua midagi täiesti uut ja sellega tulu teenida, on tarvis kompetentsi ja ka keskkond peab olema loominguline," arutleb Kärmas. "Kiiduväärt tulemusteni jõudmine pole lihtne."

Pille Põrk on seda meelt, et täna metallitöötlusega tegelev ettevõte ei saa üleöö hakata tegelema tuumafüüsikaga lihtsalt seetõttu, et räägitakse vajadusest suunduda teadmismahuka ning innovaatilise tootmise poole. Areng toimub järk-järgult.

"Uue toote võib ju välja töötada, aga seda on tarvis ka müüa," märgib ta. "Tootega eksportturgudele minekul on turgude tundmine ja turule sisenemine kompetents, mille omandamine võib olla väga kallis."

Piiritagusel tellijal tasub Eestist allhanget osta eelkõige sellepärast, et toodangu omahind on siin 10-20% odavam näiteks Soomes valmistatud analoogsest tootest.

"Tellija silmis on kvaliteet iseenesest mõistetav, tähtsamad argumendid on hind ja tarnetäpsus, seejärel tulevad juba usaldusväärsed kliendisuhted jmt," iseloomustab Kärmas tellijatega läbisaamise põhitõdesid.

Kärmas loodab, et Favor suudab kasvatata müügitulu 50-70 miljonit krooni aastas, mis võimaldaks 2010. aastaks jõuda poole miljardi krooni suuruse käibeni. Mullu teenis Favor 251 miljoni krooni suuruse käibe juures 9,5 miljonit krooni kasumit.

Oma tegevuseks vajaliku tooraine, milleks on peamiselt alumiiniumist või roostevabast terasest lehtmetall, hangib Favor Hiinast ja Indiast, aga kasutatakse ka Euroopa tarnijaid. Osa materjalist ostetakse ka Muugal tsingitud terasplekki tootvast Galvexist.

Favori juhatuse esimehe Aivar Kärmase sõnul on selline hajutatud hankimine tingitud ühest küljest vajadusega riske maandada.

Toorainet hankestrateegia seisneb Favoril tarnete hajutamises - lehtmetalli ostetakse Euroopast, aga mida aeg edasi, seda enam ka Hiinast, viimasel ajal on lisandunud India metall.

Favor Profiline'i ärisuunajuht Kristi Värava selgitab, et kuna iseäranis Euroopas on nii terase kui ka alumiiniumi hind viimastel aastatel kiiresti tõusnud, üritab ka Favor järjest rohkem toorainet osta Aasiast.

"Hankevõime kolmandatest riikidest annab ettevõttele vaieldamatult teatud konkurentsieelise, kui see mingil hetkel kinni keeratakse, võib areng pidurduda," möönab Aivar Kärmas.

Kärmase sõnul ei ole praegused sisseveokvoodid ettevõttele takistuseks.

"Aga kui Aasias metalli kvaliteet ikka pidevalt paraneb, küllap siis tulevad peagi ka selle sisseveole täiendavad piirangud, sest ka Euroopa Liit peab oma turgu kaitsma," möönab Kärmas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing