Töötervishoid ja tööohutus - tulu, kulu või elupõhimõte?

Andres Martma 07. märts 2007, 00:00

Nii kõlgubki ehitusmees kuuendal korrusel maa ja taeva vahel kellu ühes ja seguämber teises käes ning õnnetused on kiired tulema. Kui lennuki kohta öeldakse naljaga pooleks, et ega lennuk taevasse jää, siis mida tuleks ehitusmehe kohta öelda?

Töötervishoiust ja tööohutusest räägitakse pigem näpuga näitavas toonis kui firma juhtimise kontekstis. Vähesed teavad, et lisaks kvaliteeti ja keskkonnaohutust käsitlevatele juhtimisstandarditele on loodud ka töötervishoiu ja -ohutuse juhtimise hea tava - OHSAS 18001.

Nagu kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimine, on ka töötervishoiu ja tööohutuse juhtimine terviklik kontseptsioon oma kindla eesmärgi ja põhitõdedega. Kui kvaliteedijuhtimine tegeleb kliendi rahulolu suurendamisega ja keskkonnajuhtimine ettevõtte tegevusest tuleneva keskkonnamõju vähendamisega, siis töötervishoiu ja tööohutuse juhtimine on suunatud nii oma töötajate kui ka ümbritsevate inimeste tervise ja ohutu töökeskkonna tagamisele.

Tänapäevane juhtimine ei ole pelgalt korralduste ülalt alla andmine või vahendamine, vaid süsteemne tegevus, mis hõlmab nii ettevõtte käsuliini kui ka infoliikumise kanaleid, nii ettevõttesiseseid regulatsioone kui ka määratud vastutusi ja volitusi.

OHSAS 18001 on loodud koostöös eri huvigruppidega, et aidata ettevõtetel ka töötervishoiu ja tööohutuse juhtimisele süsteemselt läheneda. On kiiduväärt, et Eesti Standardikeskus on võtnud vaevaks ja avaldanud OHSAS 18001 Eesti standardina EVS 18001:2006.

Pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga on oluliselt täienenud töötervishoiu ja tööohutuse alane õigussüsteem. Uued ja muudetud õigusaktid sobivad hästi EVS 18001:2006 nõuetega.

"Kas siis seaduse täitmisest ei piisa, et vastata standardi nõuetele?" küsib kohe keegi. Muidugi mitte! Õigusaktid on oma olemuselt passiivsed. Töötervishoiu ja tööohutuse põhimõtted nõuavad aga proaktiivset lähenemist ohutusele, mis saavutatakse tööandja ja töövõtja koostöös.

OHSAS 18001 nõuetele vastava töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteemi sertifikaadi omandamisega saab ettevõte tõendada oma töökorralduse vastavust tänapäevastele ohutusnõuetele. Konkurentsis kvaliteetse tööjõu nimel on see sageli olulise tähtsusega. Edukaks sertifitseerimiseks on vajalik nii õigusaktide nõuete täitmine kui ka läbimõeldud riskianalüüsiga varustatud juhtimissüsteemi olemasolu.

Pealkirjas esitatud küsimus jäägu aga vastamata, sest kes ütleb inimelu maksumuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing