Hooldatud kodutehnika teenib aastakümneid

Siim Sultson 09. märts 2007, 00:00

"See sõltub paljuski tootjatest. Tavaliselt peaks kodutehnika probleemideta kestma kümme aastat," tõdeb Omega.ee projektijuht Inga Tkatšenko. Samuti on tehnika eale määrav, millisest partiist see parajasti tulnud on - nagu nõukogude ajal, nii ka nüüd.

Teisalt mõjutab kõigi koduseadmete iga kasutaja suhtumine sellesse, samuti juhendi järgimine. Siit koorub Tkatšenko sõnul välja ka hooldustingimustest kinnipidamine. Näiteks pesumasinat mõjutab iga vee ja pesupulbri kvaliteet. Pesumasinat ja boilerit hävitab ka Eestile omasest vee karedusest tingitud katlakivi. Tema kinnitusel unustavad inimesed tihti boileritel vahetada küttevardaid - magneesiumanoode.

Whirlpool Eesti integreeritud tehnika müügijuht Tõnis Metstak osutab, et külmkappide iga mõjutab eelkõige keskkond. "Sõltub sellest, kas külmik on soojas või külmas, niiskes või kuivas ruumis," selgitab ta.

Näiteks tihti paigutavad inimesed oma sügavkülmiku keldrisse või mujale ruumi, kus temperatuur võib langeda miinuskraadidesse. Selle peale hakkab külmiku jahutusprotsess tagurpidi tööle, seadet seest soojendama. Kõrvuti kogu kraami ülessulatamisega kaotab selline sügavkülmik korduvate külmumisprotsesside käigus lõpuks töövõime.

Pesumasinad ei kannata Metstaki kinnitusel otsest niiskust. Viimase aja tüüpehitiste tillukestesse vannitubadesse paigutatud pesumasinad on tihti otseste dušipritsmete eest kaitsmata. Tagajärjena pesumasina klemmid niiskuvad ning masin hakkab tõrkuma, kuni satub lühisesse.

Lisaks lõhub pesumasinaid tema kinnitusel nende korralikult loodimata jätmine, mis muudab masina tsentrifuugid lärmakaks, kuid veelgi enam - lammutab tervet masinat.

Metstaki sõnul antakse pesumasinatele ja külmikutele tihti kuni seitse aastat garantiid, kuid tööealt võiksid need kesta 20-30 aastat. "Pesumasin, millel on enam liikuvaid osi, kestab vast vähem ehk kümme aastat, kuid enne väsib inimene täiesti töökorras masina disainist," muheleb Metstak.

Radiaatorikeskuse müügijuht Reno Nõlvak tõstab elektriradiaatorite omavahelises võrdluses esile õliradiaatorit, mis on võrreldes konvektoriga pikaealisem. "Tegelikult mina ei soovita konvektorit eluruumi üldse panna - sööb õhku ja põletab tolmu," leiab ta.

Elektriradiaatorid peaksid Nõlvaku hinnangul kestma lahedalt kümme aastat. Korpuse ja küttekeha poolest kestaks need kauemgi, vaid automaatika kipub tihti varem üles ütlema.

Tolmuimejate keskmiseks eaks hindab Lux Eesti OÜ müügijuht Veiko Viidas kolm kuni viis aastat. Põhiliseks hädaks on mootorite läbipõlemine. Eeskätt kollitab see tavalisi kuivmeetodil tolmu imejaid.

Põhjuseks on tolm, mis sõltuvalt paberkoti hermeetilisuse tasemest pääseb esimesse filtrisse enne mootorit. Esimese filtri ummistumisel pääseb tolm juba edasi mootorisse, seguneb määretega ja moodustab võllide pöörlemist takistava kördi. Tulemusena kuumeneb mootor üle ja põleb läbi. "Ega siin suurt peale filtri vahetamise teha ole. Kuid ega filtrigi vahetamine suurt aita," mõtiskleb Viidas.

Tema sõnul muutub tagumisest mustunud filtrist välja paiskuv tolmusegune õhk pikapeale vähki tekitavaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing