Soomes aegade kõrgeimad dividendid

Virge Lahe 14. märts 2007, 00:00

Investeerimisfirma Fides Asset Managementi arvates võib ulatuda väljamakstavate dividendide suurus kuni 11 miljardi euroni ehk 172 miljardi kroonini. Eelmisel aastal maksid firmad kokku 9,2 miljardi euro eest dividende.

Fides Asseti Managementi analüütik Jari Hanko kommenteeris väljamakseid suhteliselt külmalt öeldes: "Nii suures summas dividendide väljamakses ei ole midagi dramaatilist. Paljudel firmadel ei ole praegu edasisi investeerimisvõimalusi ja seega on normaalne, et makstakse välja omanikutulu."

Sel nädalal peavad 15 börsiettevõtet aastakoosolekut, teatas Kauppalehti. Suurimad maksjad on dividendimäära poolest TeliaSonera (5,75%), Orion (5,69%) ja Alma Media (5,63%). Absoluutsumma poolest on suurimad Nokia (1,8 miljardit eurot), TeliaSonera (1,7 miljardit eurot) ja Nordea (1,2 miljardit eurot). Kauppalehti hinnangul võivad rõõmustada just laevadele diiselmootoreid ja tehnikat valmistava firma Wärtsila omanikud, kellele ettevõte maksab 170 miljonit eurot dividendideks. Firma teeb juhtkonnale ettepaneku maksta dividendi 1,75 eurot aktsia kohta. Samuti märgib Soome ajaleht ära ka plasttorusid tootva firma Uponori dividendide jagamise, kelle tütarettevõte ka Eestis alates 1993. aastal tegutseb. Firmal on kavas maksta kokku 100 miljoni euro eest dividende, mis teeb 1,4 eurot aktsia kohta.

Eraisikutest saab kõige enam dividende Põhjamaade juhtiva meediakontserni SanomaWSOY suuromanikke Aatos Erkko, kellele makstavate dividendimaksete suuruseks kujuneb 36 miljonit eurot. Börsi nõustamisfirmana tuntud Sammoni kontsernijuhi Björn Wahlroosile väljamakstvate dividendide suurus kahekordistub 14,1 miljoni euroni, sest firma maksab talle suure summa omanikutulu.

Andrus Illbaum, Hansabank Marketsi aktsiamaakler
Soome aktsiatega kaubeldakse päris aktiivselt, tehinguid tehakse iga päev.

Põhiliselt kaubeldakse suuremate nimedega, nagu Nokia, Nokian Renkaat, Elcoteq, Metso või Rautaruukki. Aktiivsus sõltub ka turgude liikumisest - rahulikumal ajal tehakse umbes kümme tehingut, kiirematel aegadel aga isegi 50 tehingut päevas. Võrreldes eelmise aasta esimese kahe kuuga on kauplemisaktiivsus Skandinaavia ja eelkõige Soome suunas kasvanud küll.

Arvan, et just suurematesse ettevõtetesse on oma raha üsna kindel paigutada.

Ragnar Plees, LHV maakleri assistent
Eestlased kauplevad nii Rootsi kui ka Soome aktsiatega üsna aktiivselt. Rootsi mahud on võib-olla suuremad, aga tehingute aktiivsus on umbes sama. Popluaarsemad on kindlasti Nokia, siis Wärtsilä, Rautaruukki, Metso, Fortum. Soome aktsiad on kindlasti stabiilsemad kui Balti aktsiad ja seal on häid leide küll: juba nimetatud Wärtsilä, Rautaruukki, aga ka Ramirent on väga head.

Samas on ka nende risk madalam, kui Baltimaadega võrrelda. Ja taolist tootlust nagu meil siin paar kuud tagasi oli, on Soomes muidugi raskem saavutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing