Hea ametinimetus tõmbab ja motiveerib tööle

Merike Lees 19. märts 2007, 00:00

Eestis ei ole juba mõnda aega kohata koristajaid ega sanitare, need on asendunud peenemate nimetustega, nagu puhastusteenindaja ja hooldusspetsialist.

Olukorras, kus töötajaid on raske leida, tuleb läheneda nende püüdmisele loominguliselt. Käibele on tulnud sellised ametinimetused nagu laohaldjas ja e-turunduse psühholoog. Esimene on tegelikult laomees ja teine sisuliselt projektijuht.

Laohaldja nimetust kasutas K-Rautakesko ühes värbamisreklaamis, ametlik ametikoha nimetus oli laomees-klienditeenindaja. Selline lähenemine tekitas positiivset tagasisidet - tunti suuremat huvi ja kandidaadid olid positiivsemalt meelestatud, kinnitas K-Rautakesko personalijuht Kaidi Kask.

Winter Media Group OÜ e-turunduse tiimi liider Kadri Laur ütles, et nende e-turunduse psühholoogi kuulutust on vaadatud kaks korda rohkem kui teisi kuulutusi sama aja jooksul. Laur ei arva, et tegu oleks segadust tekitava ametinimetusega - pakutaval ametikohal tuleb kliente nõustada ehk olla nagu psühholoog.

Koristaja ametinimetust ei kasutata meil enam kümmekond aastat, ütles puhastusteenuseid pakkuva ISS Eesti ASi personalijuht Inge Rauba. Nõuded ja ootused puhastusteenindajale ja töö sisu on suuresti muutunud. Puhastusteenindaja eriala õpetatakse kutsekoolides ning neil on kolm kvalifikatsioonijärku.

Rauba sõnul ei ole aga vene keeles uus sõna kuigi levinud ja ka maakondades töötajaid otsides kasutatakse nimetust "koristaja", kuna see tundub olevat inimestele arusaadavam. "Vanast ämbri ja lapiga koristajast on tänane puhastusteenindaja kardinaalselt erinev," kinnitas Rauba.

Töötajate eneseteadvuse tõstmise ja motivatsiooni eesmärgil on tekkinud väga palju juhte. Tegemist võib olla väikese firmaga, kus üldse on viis töötajat ning kõik need on juhid: tegevjuht, tootejuht, müügijuht, turundusjuht ja büroojuht, rääkis CV Keskuse ärijuht Kadri Johanson. Kui varem olid tegusad veel peadirektor ja mitu erinevate valdkondade asedirektorit, siis nüüdseks on tegu tegev- või ärijuhi, müügijuhi, avalike suhete juhi ja turundusjuhiga.

Paljudel juhtudel on ametinimetused paika pandud ettevõtte struktuurist ning suurusest lähtuvalt ja seetõttu ei ole ametinimetused erinevate ettevõtete samadel ametikohtadel võrreldavad. Sageli täidab väiksema ettevõtte turundusjuht tegelikult suurema ettevõtte turundusspetsialisti tööülesandeid, märkis CV Online'i turundusjuht Helen Hinno.

Kaidi Kask möönis, et K-Rautakesko vanemklienditeenindaja on võrdne mõne teise firma osakonnajuhiga, kuid nemad ei ole hakanud ametinimetustega mängima. "Kui see inimese enesetunnet mõjutab - miks mitte?" ütles Inge Rauba. "Ükskõik, mis värvi on kass, peaasi, et ta hiiri püüab." Ka venekeelsetes töökuulutustes tõmbab sõna manager oluliselt rohkem tähelepanu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing