Vista loogilisem ja kiirem kui varem

Mihkel Sirel 20. märts 2007, 00:00

Microsofti uus operatsioonisüsteem Windows Vista jõudis äriklientideni novembris ja teistele jaanuari lõpus. Olen lugenud negatiivseid artikleid, et Vista on ainult XP edasiarendus, kus on muudetud akende välimust. Julgen öelda, et Vista on siiski suur edasiminek.

Loomulikult on esimeseks tähtsamaks muudatuseks kasutajaliides. See on tõepoolest läbinud põhjaliku uuenduskuuri ja on nüüd minu arvates tunduvalt loogilisem. Kasutajaliidese esimene nähtav uuendus on Windows Sidebar - paremal pool ekraani asuv küljeriba, kuhu on võimalik paigaldada mitmesuguseid vidinaid. Standardselt on seal analoogkell, pildislaidid fotokataloogist ja RSS-voo lugeja.

Vista esmakordsel käivitusel on näha ka Welcome Center, kus saab teha vajalikud toimingud uue operatsioonisüsteemi kohandamiseks, näiteks uute kasutajate lisamine. Samuti saab seal vaadata Microsofti pakkumisi. Nii pole Vistaga kaasas enam kiirsuhtlustarkvara Messenger, selle saab nüüd tirida, kasutades spetsiaalset linki.

Lähemal uurimisel võib märgata, et Start-menüü ja akende ääred on ilusa varjundiga. Kasutajaliides nimega Aero Glass nõuab küll arvutil üsna korralikku graafikakaarti.

Ilmselt suurim muutus Start-menüüs on see, et programmide loetelu ei avane enam paremale, vaid samas kasti sees. Lisatud on otsing, et teha programmide avamine ja failide otsimine mugavamaks. Piisab, kui vajutada Windowsi logoga klahvile või klikkida hiirega logol ja hakata kirjutama.

Ka kaustades navigeerimine on saanud uue näo. Aadressiriba on asendunud breadcrumb-stiilis navigeerimisvõimalusega. Kui vajutada mõnele mustadest nooltest, avaneb menüü, milles on näha kõik selle kausta alamkaustad, millest paremal asuvale noolele te vajutasite.

Kausta paremale ülaossa on lisatud otsinguaken. Ära on peidetud ka File-, Edit- jms menüüd, selle asemele on pandud lihtne ja loogiline valik tihedamalt kasutatavate võimalustega. Kes aga soovib näha vanas stiilis menüüd, peab vajutama klaviatuuril Alt-klahvile ja see menüü ilmubki nähtavale.

Kaustale on võimalik lisada Preview Pane, mis näitab dokumendi sisu ilma vastavat programmi avamata.

Võib öelda, et Windows on lõpuks suureks kasvanud ega hoia enam kõike endale: ära kaotatud eesliide My ning alles on jäänud ainult Computer, Pictures, Documents jms.

Otsingud on Vistas kiiremad kui XPs ja neid on võimalik salvestada. Nii saab salvestada otsingu, mis otsib kõiki dokumente, mille autoriks on Mihkel Sirel. Kui see salvestatud otsing avada, leiab Vista automaatselt kõik selle parameetriga failid. Seda tänu paranenud indekseerimismootorile, mis indekseerib kõik failid andmebaasi.

Uueks turvafunktsiooniks on Windows Account Control, mis küsib kasutajatelt enne süsteemsete sätete muutmist ja programmide käivitamist, kas seda on ikka vaja. Nii on garanteeritud, et programmid ei saa süsteemiseadeid muuta ilma kasutajaid sellest teavitamata.

Turvalisust lisab süsteemile uus reklaam- ja spioonvaravastane programm Windows Defender. See kontrollib pidevalt süsteemi ja kahtluste korral teavitab sellest kasutajat.

Samuti on tõstetud brauseri Internet Explorer 7 turvalisust, nimelt ei saa see enam ligi süsteemifailidele ja registrile. Ka Windows Update on muutunud ilusamaks ja mugavamaks: ühest kohast näeb, mis uuendused on paigaldatud, mida on vaja paigaldada ja mille paigaldamine ebaõnnestus.

Windows Update'i kaudu tulevad uuendused ka teistele rakendusprogrammidele, nt Office'ile, samuti Defenderi uute pahalaste kirjeldused ja Windows Maili rämpspostifiltri filtreerimisseadete uuendused.

Rakendusprogrammidest tuli varem kalender ja kontaktihaldur mujalt hankida. Nüüd teevad seda tööd Windows Calendar ja Windows Contacts. Uuenduskuuri on läbinud ka Outlook Express, millel nimeks nüüd Windows Mail. tt

Kokkuvõtteks võib öelda, et kuigi Vista on ilus ja nõuab võrdlemisi palju ressursse, ei ole tegu siiski ainult välimuse uuendamisega, nagu paljud ajakirjanikud on kirjutanud.

Microsofti uue operatsioonisüsteemi väärtusest saab aru alles mõne aja pärast, kui hakkavad valmima spetsiaalselt sellele kirjutatud programmid.

Praegu on Vistast paraku näha vaid pisividinad. Kõik läbipaistvused ja lisaprogrammid on toredad siis, kui Vista on teile esimene operatsioonisüsteem.A

Siiski, kui olete olnud pikka aega kas või Windows XP kasutaja, on teil tõenäoliselt kõigile neile vidinatele samaväärsed, võib-olla paremadki vasted juba olemas. Ka XP graafiline liides on värskendatav Vista sarnaseks ja ilusamakski.

Turvalisus on Vistaga väidetavalt tõusnud, kuid ka XP võib seadistada nii, et kasutaja ei saa midagi näppida ega pahalased midagi teha.

Vista väga oluline uuendus on operatsioonisüsteemiga kaasas käiv DirectX 10, mis võimaldab lisada mängude graafikale vapustavaid efekte ning kasutada paremini ära riistvara jõudlust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing