Logistika mõisted (16)

ÄP 28. märts 2007, 00:00

Peenkaubariiul

Tavaline avatud riiul kõrgusega enamasti 2-2,3 m ja sügavusega 0,3-0,6 m.

Peenkaubariiulid võivad olla ka kõrgemad ja ulatuda läbi kahe kuni kolme korruse. Kasutatakse enamasti juhtudel, kui ühe toote laoseisu maht ruumalaühikutes on vähem kui 0,5 kuupmeetrit.

Pooltoodang

Pooltoodang on selline toodang, mis on lõpetamata ühe ettevõtte piires. Pooltoodang kuulub sama ettevõtte piires edasisele töötlemisele või kasutamisele koostamise käigus.

POS (Point of Sales)

Kassaterminali informatsiooni kasutamisel põhinev planeerimine, paikapidavad ennustused ja nende vahetamine osapoolte vahel ning muutustele tundlikult ja operatiivselt reageeriv täiendamine. Pürgimuseks on saada jätkuv materjalivoog ilma asjatute seisakute ja hilinemisteta.

Privaatladu (Private warehouse)

Privaatlaos opereerib kauba ja lao omanik või rentnik ning ladu on allutatud tema täielikule kontrollile.

Kui ladustatavad kogused on suured ja käsitsemise mahud ühtlased, on privaatladu sageli kõige ökonoomsem alternatiiv. Puuduseks on see, et privaatlao pidaja kannab pidevalt suurt püsikulude koormat.

Puhverladu

Tooraine varujate ja tehaste vaheline tooraine või materjali vaheladu, mille ülesandeks on tagada katkematu tootmine või tarbimine ebarütmilise varustamise korral või ka rütmilise varustamise korral, kui kaubakogused on väga suured.

Ka tehase vaheladu eri tootmisüksuste vahel, kus toimub suurte tooraine- ja materjalikoguste ladustamine tootmise ootel.

Puudumiskulud

Logistikakulud, mis on põhjustatud logistika ebarahuldavast juhtimisest ja/või ebapiisavast tarnekindlusest. Tootmises on puudumiskulud materjalide puudumisega seotud kulud, mis ilmnevad tootmise häirete ja seiskumisena.

Kaubanduses on puudumiskulud valmistoodete puudumise poolt põhjustatud kulud, mis ilmnevad kaotatud müügina ja turundusolukorra halvenemisena. Halvemal juhul võib kaasneda toodete puudumisega tellimuste või isegi klientide kaotamine

Pöördkahvliga tõstuk

Tõstuk, mida kasutatakse kõrgete ladude kitsastes vahekoridorides (1,7 m). Tõstuk sõidab vahekoridoris ilma risti pööramata, kaup paigutatakse hoiukohale tõstuki kahvleid pöörates. Tõstuki suunamine kitsas koridoris toimub siinide abil, mis on kinnitatud riiulipostide ette või induktsiooni teel.

Tõstukid on valmistatud arvestusega, et koormusi tuleb tõsta kuni üheksandale riiulikorrusele.

Selleks, et suures kõrguses oleks kauba paigutamine ja haaramine võimalik, on pöördkahveltõstukid varustatud videokaamerate ja monitoridega. Ka kuuluvad tõstuki põhivarustuse hulka mitmesugused turvaseadmed.

Rahvusvaheliste autovedude litsents

Rahvusvaheliste autovedudega tegelemiseks vajab Eesti ettevõtja litsentsi, mida väljastab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Litsentsi taotlemiseks vajalikud toimingud ja nõuded määrab kindlaks autoveoseadus.

Allikas: Eesti Logistikaühing

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing