28. märts 2007 kell 12:27

Tamili Tiigrid ründavad nüüdsest ka õhust

Tamili Tiigrid näitasid 26. märtsil maailmale, et on astunud sõjas valitsusvägede vastu uude faasi, mis seisneb nüüdsest ka pommituslennukite kasutamises, vahendas Economist.

Kaks lennukit pommitasid valitsusvägede sõjaväebaasi pealinna Colombo lennuvälja lähedal ning pöördusid vigastamatult tagasi mässulisse Sri Lanka põhjaossa.

Tamili Tiigrid on tihti väitnud, et Sri Lanka õhujõudude rünnakud on sihitud tsiviilisikute vastu. Tiigrite esindaja kirjeldas rünnakut Colombo lennuväljal paiknenud lennukite vastu kui abinõud kaitsmaks tamili tsiviilisikuid valitsusvägede pommituslennukite abil läbiviidava genotsiidi eest. Järgmisel päeval jätkasid nad oma tavapärasema taktikaga, kasutades suitsiidirünnaku läbiviimiseks lõhkeainelastis traktorit, mis tappis riigi idaosas kuus inimest.

Mässuliste õhurünnakud valavad veelgi õli tulle võitluses nende ja valitsusvägede vahel. Väljakuulutamata sõda Sri Lanka saarel on kestnud juba veerand sajandit ning nõudnud kokku ligi 70 000 inimelu. Alates 2005. aastast on tapetud 4000 inimest, vaatamata sellele, et ametlikult peaks kestma viieaastane vaherahu.

Sri Lanka valitsuse sõnul kasutati esmaspäevases õhurünnakus üht lennukit. Rünnak tekitas kahju lennuväljale pargitud lennukitele ning tappis 3 ja vigastas 16 inimest. Õhurünnaku tekitatud materiaalne kahju ei ole küll väga suur, kuid Sri Lanka valitsusele on see kindlasti väga mõruks pilliks. Kõrged Sri Lanka valitsustegelased seadsid mõne aasta eest ambitsioonika ajakava - purustada Tamili Tiigrite sõjavägi kolme aasta jooksul. Viimased sündmused aga kinnitavad, et Tiigrite sõjavägi on kokkukukkumisest kaugel.

Õhurünnakud võivad sundida Sri Lanka armeed oma taktikat muutma. Tamili Tiigrid on alati olnud rasked vastased. Neid toetab suur osa Sri Lanka põhja- ja idaosa elanikkonnast, nad on võimelised pidama sõda merel, korraldama suitsiidirünnakuid lõunas, pidama sissisõda saare idaosas, konventsionaalset sõda põhjaosas ning nüüd lisandusid neile veel ka õhurünnakud.

Paljud vaatlejad arvavad, et Tamilite uued käigud võivad õõnestada Sri Lanka presidendi Mahinda Rajapaksa jalgealust, kes on karmi liini pooldaja võitluses Tiigritega. Seega võib õhurünnakute peamine mõju olla psühholoogiline. Viimaste sündmuste valguses tundub püsiva rahu saavutamine või vähemalt läbirääkimistelaua taha naasminegi väga ebatõenäolisena.

Hetkel kuum