Hiinlased seljatasid Bank of America

Tarvo Vaarmets 30. märts 2007, 00:00

ICBC nime all tuntud Hiina suurpanga aktsia hind kerkis Shanghai börsil üleeile 5,5 protsendi võrra, 5,59 jüaanini, mis märkis kontserni turuväärtuseks 228 miljardit dollarit ehk 2,67 triljonit Eesti krooni.

See tähendab allajäämist vaid 250 miljardi dollari ehk 2,93 triljoni Eesti krooni suuruse turuväärtusega maailma suurimale pangandusettevõttele Citigroupile.

Hiina kümneprotsendiline majanduskasv ja leibkondade 2 triljoni dollari väärtuses sääste meelitavad välispanku nagu Citigroup, mille juht Charles Prince teatas eile, et kavatseb pangakontorite arvu Hiinas kahekordistada.

ICBC aktsiaga kaubeldakse rohkem kui kaks korda suuremal hinna ja kasumi suhte juures kui Citigroupi või Bank of America aktsiaga, varade tootlikus küündib aga vaid heal juhul pooleni USA suuremate pankade samast näitajast.

"Mida sellest võib järeldada, kui maailma suuruselt teine pank on Hiinas?" küsis Deutsche Banki avatud investeerimisfondide üksuse juht Klaus Kaldemorgen Bloombergi uudiste vahendusel.

"Mulle meeldivad Hiina ettevõtted, aga firmade väärtuse hinnangud finantssektoris on lihtsalt naeruväärsed ja uskumatult õhku täis," vastas Kaldemorgen ise.

Neli aastat kestnud investeerimisbuum on aidanud Hiinal näidata üleilmsest keskmisest kaks korda suuremat aastast majanduskasvu. Taoline ralli on Hiina viinud praeguseks maailma neljandaks majanduseks, Suurbritanniast ettepoole.

Hiina aktsiaturgude liikumisi kajastava Shanghai ja Shenzhen 300 indeksi 261protsendiline tõus viimase aasta jooksul on võimendanud muresid börsimulli osas ja tekitanud spekulatsioone, et valitsus hakkab kasvu aeglustamiseks tarvitusele võtma vajalikke meetmeid.

"ICBC ja teised suured Hiina pangad sõidavad majanduskasvu harjal ja mängivad kinnipüüdmise mängu maailma juhtivate pankadega," sõnas Penghua Fund Managementi analüütik Wu Xuan. "Aga suurim vahe seisneb äritegevuses, juhtimises ja riskikontrollis," viitas analüütik kahe suurriigi pankade erinevatele lähenemistele.

ICBC pangandusvõrku kuulub 18 000 kontorit üle Hiina, kliente on aga rohkem kui Venemaal elanikke ehk 153 miljonit. Töötajaid on 355 000. Lähimal konkurendil Bank of Chinal on üle 50 protsendi võrra vähem kontoreid.

Hiina pangad peavad fondihalduri Lei Wangi sõnul oma positsioonide kaitsmiseks muutma ärimudelit, mis näeb ette leibkondade hoiuste laenamist riigiettevõtetele.

"Pikas perspektiivis peaks ICBC-l tänu konkurentsieelist andvale tugevale võrgule hästi minema," ütles Wang ja lisas, et Hiina pangad peavad ennast siiski rohkem turule ümber orienteerima.

ICBC suutis 2005. aastal näidata viiendiku võrra suuremat kasumit kui aasta varem. Lõppenud aasta kasumi kasvuks ennustab pank aga 26 protsenti, mis teeb tuluks 47,2 miljardit jüaani ehk 71,5 miljardit Eesti krooni.

Tunamullu suutis ICBC varade väärtusega võrreldes teenida 0,65 protsenti, samal ajal kui Citigroupil oli võrreldav number oli 1,65 ja Bank of Americal 1,37.

Hiina suurpank teatab oma eelmise majandusaasta tulemused 3. aprillil.

Kummaline, et maailma suurimal pangal Citigroupil on kõrgelt hinnatud Hiina kasvuturul kõigest 16 pangakontorit, mille arvu soovitakse kasvatada 30ni.

Põhjuseks on Hiina poliitika, kus välispankade tulekul Hiina pangandusturule on ehitatud ette ülikõrged müürid. Müüride lammutamiseks on oodatud abi WTO kõnelustelt. Meetmete eesmärgiks oli kaitsta Hiina riiklike suurpanku välismaiste efektiivsemate pankade konkurentsi eest.

Välispangad tohtisid avada Hiinas kohalikke kliente teenindavaid kontoreid vaid juhul, kui nad olid suured - varade maht vähemalt 20 mld dollarit ehk 235 miljardit krooni (Hansapanga Grupp saaks juba soovi korral Hiinas tegutseda, sest nende bilansimaht aasta lõpu seisuga oli 303 mld krooni). Lisaks tavapärasele kapitali adekvaatsuse nõudele pidi iga pangakontori kohta olema kapitali 150-450 mln krooni olenevalt pakutavatest teenustest.

Kummaline, et maailma kümne suurima panga seast leiame kolm Hiina "riiklikku" panka, keda mõned aastad tagasi halbade laenude koorma alt päästeti ning kelle omakapitali eest on investorid valmis maksma topelt ja enamgi võrreldes korralikult (riskijuhtimine, turutingimustel laenude väljastamine, kogemus) töötavate Lääne pankadega. Välispangad tahavad saada jalga ukse vahele, muud investorid ostavad hiiglasuure turu kiiret kasvulugu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing