'Pööningul' rekordarv osalejaid

Mari Hiiemäe 30. märts 2007, 00:00

"Näidendi kirjutamine on hästi põnev mäng," ütleb noorte näidendivõitluse "Pööning" eestvedaja dramaturg Vahur Keller, kes tunneb rõõmu viimase võistluse rekordilise kuuekümne osavõtja üle. Konkurss pakub Kelleri sõnul noortele stiimulit loominguliseks tegevuseks ning enesearendamiseks läbi näidendite kirjutamise.

Käesoleva aasta võidutööks kuulutati 24. märtsil þürii üksmeelse otsusega Kristiina Jalasto näidend "Piiri". Autor võttis austava Tulipöönija tiitli (selle võistluse Grand Prix) vastu juba teist korda.

Keller räägib, et paljud noored, kes kord "Pööningu" võistlusele kirjutanud, jätkavad ning osalevad konkursil ka edaspidi. Jalasto näitel osutab Keller arenemisprotsessile, mis asjast huvitatud noortel ees seisab: "Võistlusel osaledes saab autor kogemust ja vastukaja ning kirjutab iga aastaga järjest paremini. Mina ütleks, et Kristiina Jalastost on praeguseks saanud täiesti professionaalne kirjutaja, kes võiks vabalt kandideerida ka Eesti Näitemängu Agentuuri loominguvõistlustel."

Konkursile esitatud näidendite teemavalikut kommenteerides ütleb Keller, et suuresti sõltub näidendi teema autori vanusest: kõige nooremas vanusegrupis kirjutatakse palju loomadest, metsaelust ja sõprusest, veidi vanemate hulgas lokkavad kõikvõimalikud seikluslikud ning kriminaalsed süþeed. "Kuid rohkem südamest ja päriselt kirjutajate teemad on väga mitmekesised," lisab Keller.

Märtsi algul nägi Eesti Nukuteatris ilmavalgust kolmest minietendusest koosnev koondlavastus "Põlev pööning", mille aluseks on varasemate aastate parimad tööd: Priit Põldma "Koerad", Maili Lehtpuu "Koristajad" ning Kristiina Jalasto "Kui mind ei oleks, oleks maailm teine..." Neist viimane on käiku läinud ka kuuldemänguna Eesti Raadioteatris.

"Kõige suurem tunnustus ja stiimul noortele on, et kirjutatud näidendid leiavad tee lavale ning saavad väljundi etendusena," ütleb Keller. Parimatest võistlustöödest valmib näidendikogumik, mida saab raamatupoodidest osta. Küllap on lootust, et seal avaldatud tööd leiavad ka tee kooliteatrite lavadele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing