Rootsis peagi üks vildakas maks vähem

Sirje Rank 30. märts 2007, 00:00

"Lõpuks ometi!" hõiskas eile Rootsi majanduslehe Dagens Industri esikülg valitsuse maksuplaani peale. "Üks vildakas maks vähem tähendab paremini toimivat majandust," kirjutas juhtkiri.

"Nüüd saavad inimesed otsuseid teha, lähtudes äritaibust. Mitte sellest, milliseid makse see kaasa tooks," kommenteeris finantsist Rune Andersson.

"Lõpuks ometi on valitsus otsustanud selle kahjuliku maksu kaotada," ütles Rootsi ettevõtjate ühenduse Svenskt Näringsliv maksuekspert Krister Andersson. "See vähendab järsult kapitali väljavoolu ja toob teravnevas konkurentsis kapitalile raha riiki tagasi," ütles ta.

Rootsi maksuameti andmeil on rikkad rootslased eesotsas IKEA asutaja Ingvar Kampradiga välismaale viinud vähemalt 500 miljardit Rootsi krooni. Mõnede arvamuste järgi isegi kaks korda rohkem. Nordea panga hinnangul pageb igal aastal maksude eest piiri taha 30-40 miljardit Rootsi krooni, millest nüüd vähemalt osa peaks riiki jääma. Maksuamnestiat rahandusminister Anders Borg siiski ei luba.

Varamaksule on ette heidetud, et see moonutab investeerimisotsuseid, suunates kapitali ebaproduktiivsetesse investeeringutesse, nagu antiikesemed ja kunstiteosed. Need on varamaksust vabad. Kodu- ja välismaised firmad ning suured ja väikesed börsifirmad olid erinevalt maksustatud, seadus ise aga sedavõrd auguline, et rikkaimad maksust kergesti mööda said. Vähem jõukad pidid aga elumaja müüki panema, et maksu ära maksta.

Suur hulk Rootsi kapitali on praegu majanduses rakendamata välismaa pangakontodel või investeeritud teistesse riikidesse. Rootsi otseinvesteeringud välismaale moodustavad 55% SKPst, võrreldes 40%ga, mis on ELi keskmine. Selline kapitali väljavool on omane pigem Lähis-Ida naftariikidele.

Rootsi TV-le antud intervjuus ütles peaminister Fredrik Reinfeldt, et tahab maksukoorma kergendamist jätkata. Lisaks selle aasta 39 miljardile kroonile tuleval aastal veel 8 miljardi võrra. Kõik on osa paremparteide koalitsiooni laiemast plaanist ettevõtluse ergutamiseks ja töökohtade loomiseks.

Valitsus loodab, et varamaksu kaotamisega tekib riskialdist kapitali, mis investeeritakse kodumaisesse ettevõtlusesse. Praegu on rootslased ELi 27 riigi võrdluses eraettevõtjate protsendiga 18. kohal. Sammul on eelkõige sümboolne tähtsus - võrdsusele püüdlevas Rootsis pole kapitali kogumine enam tabu.

Rootsi valitsuse otsus varamaksust loobuda võib meelitada rikkaid naabreid Norrast kodumaad vahetama.

Vähemalt plaanib seda teha miljardär Stein Erik Hageni tütar Caroline, kellest isa edu on teinud Norra rikkuselt teise naise, kirjutas Norra majandusuudiste portaal e24.no. Õe järel võib lahkuda ka teine tütar Camilla, kui olukord Norras ei muutu, ütles Hagen.

OECD riikidest kehtib varamaks praegu vaid Rootsis, Norras, Prantsusmaal, Šveitsis ja Hispaanias. Norra valitsusel varamaksu kaotamise plaani pole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing