Geodeetiline uuring maandab vundamendiriske

Valeri Lebedev 02. aprill 2007, 00:00

Kui oluline on ehituskrundi geodeetiline uuring?

Nüüdisaja eramute tüüpprojektlahendustes võib kohata kõikvõimalikke ehitusmaterjale ja erinevaid konstruktsioonilisi lahendusi, mida tehniliselt õigesti teostades on lõpptulemus - põlvest põlve kestev eramu - ka saavutatav.

Iseasi, kas tüüpprojektis kasutatud konstruktsioonilised lahendused, aga ka paigaldatavad materjalid, on otstarbekad ehitusmaksumuse seisukohast ja konstruktsiooniliselt piisavad konkreetse eramu ehitamiseks konkreetsele krundile.

Tänapäeva eramud on enamasti 1-2korruselised ehitised, kus ehitusmaksumuse vähendamiseks on loobutud traditsioonilisest täisvundamendist. Alternatiivse vundamenditüübi valikul on olulisemaks teguriks eramualuse pinnase kandevõime, mille saab teada ehituskrundi geodeetilise uuringuga.

Geodeetiline uuring kujutab endast pinnase puurimist, mille käigus määratakse puuraugust võetud proovide alusel reaalsete pinnasekihtide koostis, paksus ja asukoha sügavus. Eramu puhul puuritakse tavaliselt hoonealusel maa-alal kaks 4,5-10 m sügavust puurauku. Uuringute tulemusena koostatakse aruanne, mille kokkuvõttes määratletakse puuritud pinnase kandevõime ja antakse soovitused vundamenditüübi valikuks.

Pinnase koostist võib muidugi uurida ka naaberkruntide eramute ehitajatelt või Geoloogia Instituudi üle-eestilisest andmebaasist, kuid piisavat infot vundamendi tüübi valikuks need variandid anda ei suuda, kuna pinnase struktuur võib muutuda ka ühe krundi piires.

Vundamendisüvendi kaevamisel ilma eelneva geodeetilise uuringuta on küllaltki suur tõenäosus, et reaalne pinnase struktuur erineb eeldatavast pinnasest.

Halvimal juhul seiskuvad ehitustööd probleemi lahendamise ajaks ning lisanduvad veel tööd, mille maksumust eramu ehituskalkulatsiooni koostamisel ei osatud arvestada: nii muutub vundamendi teostus kallimaks ja pikeneb ka vundamendi ehitusaeg.

Seega, kui soovite oma eramu rajada ehitusmaksumuslikult optimaalsele vundamendile ja tahate vältida üllatusi vundamendisüvendi kaevamisel, tuleb tellida ehituskrundi geodeetiline uuring.

Neid firmasid, kel on olemas vastav tegevuslitsents, on piisavalt (pole pikki järjekordi) ning uuringu hind eramule (koos aruandega) ei ületa praegu 10 000 krooni - minu arvates täiesti mõistlik hind kindlustunde eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:29
Otsi:

Ava täpsem otsing