Puuetega inimesed leevendavad tööjõupõuda

Merike Lees 02. aprill 2007, 00:00

Tallinna Puuetega Inimeste Kojas käib projekt liikumispuudega inimeste tööle aitamiseks Tallinna IT- ja teenindusfirmadesse. Kümnele inimesele, kellest seitse osaleb aktiivselt koolitusel, õpetatakse dünaamilise veebi koostamist ja PHP programmeerimiskeelt.

Õpe toimub Tallinna Tehnikaülikooli IT täiendõppe osakonnas. Koolituse lõpus on pakkuda värskelt haritud spetsialiste - kujundajaid, veebidisainereid ja süsteemiadministraatoreid, loetleb TPIK koolituse projektijuht Ian Oja.

Oja sõnul ei ole praegu veel neile tööd pakutud, esialgu otsitakse partnereid, kes pakuks praktikavõimalust. Siin saavad paljudel juhtudel takistuseks tööandja ruumid, kus ratastooliinimesel ei ole võimalik liikuda.

Hansapanga personalidirektor Tea Trahov nimetab puuetega inimeste teemat südamelähedaseks. Tema hinnangul on Hansapank valmistunud puuetega inimeste töölevõtmiseks, õigupoolest neil juba töötabki puudega inimesi. Hansapanga mõlemad majad on kohaldatud ratastooliga liikumiseks, neis on kaldteed või tõstukid, uksepiitu ei ole ja on mõeldud ka uste avamise ja sulgemise peale. "Ma ei tea, kas tehtud on kõik võimalik, aga mõlemas asukohas saavad ratastooliga inimesed iseseisvalt hakkama," kinnitas Trahov.

Kodutööta ei ole Hansapangas veel kuigi laialt levinud. Trahovi tunnistust mööda saab vajadusel teha erandeid töökorralduses nii töötajate puude iseloomu arvestades kui ka kõigile teistele töötajate probleemidele sobilikke lahendusi otsides.

"Meie pikaajaline soov on, et puudega inimesed ei peaks meie juures töötades olema erandlikud. Ideaal võiks olla, et puudega ja puudeta töötajatel oleks samas keskkonnas mõlematele sobivad lahendused," lausus Tea Trahov.

Tööturuameti Tallinna ja Harjumaa osakonna konsultant Ülle Veljend ütleb, et tööandjad on neilt küll töötajaid värvanud - väga head partnerid on A-Selver ja mitu koristusfirmat.

"Palju pakutakse koristustöid ja seda ka osalise tööajaga," rääkis Veljend. "Veel on pakkuda telefonitööd, samuti otsitakse nõudepesijat, kokka ja infoleti klienditeenindajat."

Töölesoovijate nimekirjas on neil praegu ligi 300 inimest. Nende seas on nii raamatupidajaid ja lukkseppi kui ka keemikuid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing