Sildkraana küünib kõikjale

Ain Alvela 02. aprill 2007, 00:00

Tootmises, kus on tarvis hoonesse saada ja ühest töökohast teise liigutada raskeid detaile, osutuvad tõsteseadmed hädavajalikuks. Efekti annab kraanade kombineerimine töökohtade vahel. Sild- ja konsoolkraanadega töötamine on ohutum kui tsehhis tõstukiga ringi sõita, pealegi ei pääse tõstuk igale poole ligi.

Universaalne ja seetõttu ettevõtetes ka levinuim tõsteseade on sildkraana, mis liigub piki lae alla paigaldatud relsse või ripptalasid, kraana tõsteseadet on võimalik omakorda mööda silda seinast seinani liigutada. Selline kraana katab kogu tsehhi tõstevõimalusega, töökohtadesse võib paigaldada suurt kraanat n-ö assisteerivad kergkraanad. Sildkraana abil on mugav "suuri tükke" tsehhi toimetada, kergkraanadega saab neid töökohtadel vajaduse järgi liigutada.

Tõsteseadmete ehituse ja paigaldusega tegeleva OÜ Eesti Kraanavabrik tegevdirektor Jaanus Uussalu selgitab, et tavaliselt projekteeritakse sildkraana gabariidid juba rajatava hoone projektis. Kui sellist tõsteseadet soovitakse paigaldada vanasse hoonesse, tuleb korraldada konstruktsioonide tugevuse uuring ning sellega kindlaks teha, kui suure tõstejõuga kraanat hoone seinad suudavad kanda.

"Vana hoone tarindid peab ekspert üle vaatama ja seoses kraanaga tekkivad koormused läbi arvutama. Kui tarvis, tuleb paigaldada lisatugevdused," iseloomustab Uussalu kraana paigalduseks vajalikke eeltöid.

Tüüpiliste sildkraanade silde pikkus on 6-15 meetrit. Neid kasutatakse metallitööstusettevõtetes, samuti põllumajandusmasinate remonditöökodades ja mujalgi.

Kui on vajadus tõsta tasapinnalisi materjale, nt vineerplaate või klaasitahvleid, tuleb appi iminappadega varustatud vaakumtõsteseade. Vaakumhaaratsit saab monteerida nii koht- kui sildkraana külge.

ASi Saku Metall arendusosakonna juhataja Aivar Kase märgib, et tõsteseadmete vajaduse määravad valmistatav toodang ja tehnoloogia.

"Oluline on, et materjalide ja toodete liigutamine igas tootmise faasis oleks operatiivne, kiire ja tootele kohane," selgitab ta.

Kuigi moodsad tõsteseadmed on vanade analoogidega võrreldes mitu korda kallimad, on ka nende efektiivsus tunduvalt suurem. Näiteks mobiilne autoremondilukksepa töökohale sobiv tõsteseadeldis läheb koos paigaldamisega maksma 78 000-155 000 krooni. Kahetonnise tõstevõimsusega ripptalal liikuv kuuemeetrise sildega sildkraana maksab umbes 150 000 krooni, paarsada kilo tõstev seinakonsool 35 000 krooni.

Sildkraana peab Uussalu kinnitusel sõltuvalt kasutamise intensiivsusest vastu keskmiselt kümmekond aastat.

Jaak Enno, ASi Draka Keila Cables tehnika arendusjuht
Alternatiiviks kraanadele on tõstukid, aga lae all liikuvate kraanade eelis on see, et nad on kogu aeg saadaval. Sildkraana ei reosta vinguga ja katab ära kogu ruumi.

Veneaegne kraana tuleks nüüdisaegse vastu vahetada niipea, kui see firmal rahaliselt võimalikuks osutub, sest uued on mugavamad ja töökindlamad. Vene kraanadega tekib üha enam ka varuosade hankimise probleeme.

Aivar Kask, ASi Saku Metall arendusosakonna juhataja
Tehnikat soetades, ka tõsteseadmete puhul, on esmatähtis seadmete tarnija kvaliteetse hooldusteenistuse olemasolu. See tagab seadme pikaajalise tõrgeteta töö.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing