Meediafirma Tribune kaob börsilt

Kertu Ruus 04. aprill 2007, 00:00

Ligi 160aastase ajalooga meediaettevõte on börsil olnud 1983. aastast, kuid viimase seitsme aastaga on aktsia kaotanud oma väärtusest peaaegu poole.

Börsilt lahkudes saab ettevõte Wall Streeti rambivalgusest minema ning võib keskenduda veidi pikaajalisematele plaanidele, nentis eilses Washington Postis uuringufirma Benchmark meediaanalüütik Edward Atorino. "See annab neile veidi rohkem aega selle jubeda keskkonnaga kohanemiseks, mis ajalehti ümbritseb," sõnas ta.

Esmaspäeval teatas Tribune Company, et on sõlminud kinnisvaramiljardäri Sam Zelliga 8,2 miljardi dollarilise ostumüügitehingu. Oma raha plaanib Zell investeerida firmasse 315 miljonit dollarit.

Suurtehingut finantseeritakse peamiselt töötajatele aktsiaid müües, kelle omandusse läheb suurem osa ettevõtte aktsiapakist. Pärast ülevõtmise lõppu firma nõukogu esimeheks saava Zelli kätte jääb plaani kohaselt 40%-line osalus ning ta jääb suurimaks üksikinvestoriks.

Ajaleht New York Times nimetas Zelli ettepanekut saada sel viisil suurosalus ühes riigi suurimas meediafirmas taiplikuks ja loominguliseks finantsmõtlemiseks. Sellise vangerdusega vabaneb ettevõte ka üleriigilise tulumaksu maksmise kohustusest.

Zelli pakkumise kiitis ettevõte parimaks oksjonil, mille lükkas käima senise suuromaniku, Chandleri perekonna rahulolematus firma madala aktsiahinnaga. USA meedia andmetel on firmale igatahes kasulik, et üheksa kuud kestnud teadmatus ja vaevalised läbirääkimised lõpule on jõudnud.

Sam Zell, kes pole varem olnud ühegi lehe omanik, kinnitab, et tema huvid on puhtalt majanduslikud ning 11 omandatud ajalehe toimetuste töösse ta sekkuda ei kavatse. Arvatakse, et kinnisvaraäriga rikkaks saanud uus omanik võib maksimeerida kasumit just oma valdkondlikke teadmisi ära kasutades.

Üheks firma varjatud varaks võib olla nimelt kinnisvara, kirjutab Hartford Courant, üks Tribune'ile kuuluvatest ajalehtedest. Nii saab Tribune tuleva aasta jaanuaris õiguse osta Chandleri perekonnalt välja Los Angeles Timesi, Newsday ja Baltimore Suni peakorterid ning viis muud kinnisvaraobjekti 175 miljoni dollari (2,1 mld kr) eest.

See ostuhind on 51 miljonit dollarit (597 mln kr) vähem kui nende objektide väärtuseks hinnati juba üle kümme aastat tagasi. Üheks kasutamata kullaauguks peetakse ka Chicagos asuva Tribune Toweri taga asuvat parkimisplatsi.

Zell on teatanud, et ei kavatse ettevõtet selle kasumlikumaid osi ükshaaval maha müües tükeldama hakata. Ainsana pannakse müüki pesapallimeeskond Chicago Cubs.

"Kui see tehing oleks toimunud kolm aastat varem, oleks hind olnud palju kõrgem," märkis ajalehetööstuse analüütik John Morton Marketwatchile karmile konkurentsile viidates.

Paljudele teeb siiski muret, et Zell pole esitanud mingit konkreetset tulevikuplaani. Ning ettevõtte 20 000 töötajat kahtlevad, kas kasumit ei suurendata mitte koondamise ja pensionide vähendamise arvelt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing