Pidu ja vikerkaar

Mari Hiiemäe 05. aprill 2007, 00:00

Pea seitsmekümneseks saav saksofonist Archie Shepp on džässimaastikel laveerinud juba viis aastakümmet ning lisaks pillimängule proovinud ka laulmist, et oma sõnumit maailmale paremini edastada. Jazzkaarel võtab Shepp partneriks noore Prantsuse laulja Mina Agossi, kes on oma karjääri tõusuteel juba nii mõndagi korda saatnud.

Teine Jazzkaarele tulev legend Andy Bey on Sheppist kolm aastat noorem ning samuti ikka veel tipus. Tema omapärast häält ning laulmisstiili on imetlenud juba mitu inimpõlve. Lauljana on teda võimatu jäljendada, niivõrd lihtsalt laveerib ta erinevate hääleregistrite vahel ning põimib kokku bluusinoote, ülemhelisid ja kummalist vibrato't, mida ainult tema suudab tekitada. Jazzkaarel esitab Bey ballaade Ameerika bluusi- ja džässiklassikast.

Ka Ameerika kitarrivirtuoos Mike Stern on tulemas ning tema musitseerib Jazzkaarel koos Norra džässitippudega ansamblist Jan Gunnar Hoff Group. Koos mängitakse nii spetsiaalselt ühisettekandeks kirjutatud suurprojekti "Magma" kui ka näiteid kummagi osapoole meloodilisest ja kaunist repertuaarist.

Nõiduslik-maagiline hispaania ansambel Ojos de Brujo toob Jazzkaarele tüki maailmamuusikat, mis tõelise multikultuurse sulamina seob kokku nii flamenko kui ka rumba ja hip-hop'i rütmid.

Jazzkaare festivali hing ning eestvedaja Anne Erm kiidab seekordset mitmekesist kava ning osutab tunnustavalt ka neile muusikutele, keda ei reklaamita küll peaesinejatena, kuid kelle mäng publiku kindlasti vaimustuma paneb. Erm nimetab eestlaste üheks kestvaks eelistuseks Brasiilia muusikuid, keda sel aastal esindab laulja ning pianist Marcos Valle - mees, kelle muusika on jätkuvalt populaarne olnud alates 1970ndatest ning kelle laulude töötlusi esitavad praegu noored staarid, nagu Bebel Gilberto. Eestisse tuleb Valle ise ning tema laul paitab kõrvu.

Maailmamuusika poole pealt pakub Jazzkaar selgeid Aafrika projekte seekord veidi vähem, kui varem on olnud. Juba nimetatud Ojos de Brujole lisaks täidab seda nišši näiteks tore Ungari ansambel Nicola Parov Quartet, kelle osavale instrumentide valdamisele lisab oma panuse folklauljatar Agnes Herczku.

Austraalia džässi esindab veetlev vokalist Michelle Nicolle. Saksamaa, USA ning Jaapani muusikud ühinevad koostööks Aki Takase Quintetis. Kohal on ka kuum Briti klubimuusikabänd Incognito.

Kodumaised muusikud annavad Jazzkaare festivali jooksul 25 kontserti.

Eesti on esimest korda liitunud rahvusvahelise džässikuu tähistamise programmiga ja sellega seoses kuuleb aprillikuus džässmuusikat tavapärasest rohkem.

Aprillis saab kuulata nii kontserte, loenguid kui ka džässiteemalisi tele- ning raadiosaateid.

Olulisel kohal on džässmuusika tutvustamine koolinoortele, tänavu on džässikuu üritustega seotud vähemalt 40 kooli üle Eesti.

Klassikaraadio on aprilli jooksul saatekavva planeerinud 60 tundi džässmuusikat ning ETV näitab neljapäevaõhtuti filme olulistest džässmuusikutest.

Džässile on pühendatud ajakirja Muusika aprillinumber.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing