Särav duo - naine ja hirmutis

Ülle Hallik 13. aprill 2007, 00:00

Esietenduse ja juubeli lähedus on lavastaja ja teatri peanäitejuhi Priit Pedajase kinnitusel juhuslik kokkulangevus ja sugugi mitte teadlik valik.

Iirlanna Maria Carri näidend toob vaataja ette ühe naise elu viimased tunnid, pinevat lugu hingestab iiripärane lüürika ja terake koomikat.

Surev naine vaatab oma elule tagasi ja teeb seda lõpuni ausalt - sest nüüd, sel tunnil, pole enam mõtet ei ennast ega kedagi teist illusioonidega petta.

Ühes naisega vaatab selja taha ja mõistab olnu üle kohut aga veel keegi - hirmutis.

Koos otsitakse vastuseid küsimustele: mis mu elu oli? Mis seal juhtus ja mis oleks võinud juhtuda?

Millised olid minu unistused ja millised minu tegelikud valikud?

Lavastaja Priit Pedajas kiitis Klassikaraadiole antud intervjuus näidendi vormi kui väga originaalset ja vaimukat. "Naine ja hirmutis" on mitte naise monoloog, vaid naise dialoog iseendaga.

"Me kõik räägime ju sageli iseendaga," möönis lavastaja. Näidendis osutub naise teine pool hirmutiseks, olgu ta valveingel, alateadvus või valuvaigistitest sündinud naljakas hallutsinatsioon, milles peegelduvad elu jooksul alla surutud tunded ja enesegi eest maha salatud soovid.

Kuigi kirjanduslikult tugev alusmaterjal, läheb see näitemäng lavastaja sõnul elama suuresti just mängu kaudu ning see mäng nõuab mitte lihtsalt häid ja mängualteid, vaid väga häid näitlejaid.

Peaosalised on jõudnud pälvida mitte ainult lavastaja, vaid juba ka kriitikute kiidusõnu.

"Näitlejannad Ülle Kaljuste ja Laine Mägi loovad ühe inimese põhjal kaks vägevat rolli," alustab artiklit Eesti Päevalehes Andres Laasik. Laine Mägi on tema sõnul kui väike kuradike, kes karakterrolli võtmes vingub, kiunub ja kargleb ümber voodi. Ülle Kaljuste mängitud Naise rolli esiplaanil on surivoodi-jutustus kogu selle mõru tähendusega, kannab ju tema oma viimaste tundide koormat.

Lisaks kahele peaosalisele näeb vaataja laval veel kaht naise elus olulist rolli mänginud inimest.

Üks neist on Martin Veinmanni mängitud abikaasa, kes Naise ja nende mitme lapse juurest mitu korda ära läinud ning ikka ja jälle tagasi tulnud, sest "tema elu oli määratud olema mitmekesine". Mari Lille kehastatav tädi on Naise üles kasvatanud.

Priit Pedajase hinnangul toimib näitlejate ansambel laval suurepäraselt ning lugu ise peaks neile sissemängituna pakkuma ülimat mängulusti.

Autor Maria Carr on kirjutanud kümmekond näidendit ning pälvinud kodumaal nendega väärilist tähelepanu. Eestis on varem mängitud tema näidendit "Kassirabal", seda möödunud suvel Jõgevamaal Kassinurmes vabaõhuprojektina, milles lõid kaasa nii professionaalsed lavajõud kui ka asjaarmastajad.

Ülle Kaljuste juubelist aga veel niipalju, et seda tähistab näitlejanna homme menuetendusega "Minu oivaline lahutus".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing